0
0

۸ روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

1508 بازدید
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

۸ روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

در این مقاله پیشنهاداتی برای شما داریم  که زمان مطالعه ی خود را مفیدتر کنید.اگر زمان مطالعه شما به هدر رود و  آنچه که باید را یاد نگیرید، مطالعه کردن به چه کارتان می آید؟

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۱-سبک مطالعه ی خود را بیابید.

زمانی که قصد داریم مطالعه کنیم، همه ی ما روش بخصوصی را برای انجام آن به کار میگیریم. در واقع ۴ نوع سبک مطالعه ی کلی وجود دارد.۱- یادگیرندگان شنیداری: این دسته از افراد با شنیدن می آموزند.آنان با ابزار های صوتی از جمله اشعار، آهنگ ها، سخنرانی ها و … می آموزند.۲- یادگیرندگان تصویری: این دسته از افراد با دیدن مطالب می آموزند. آنان با دیدن چارت ها و جداول و ویدیو های آموزشی درس را بهتر درک میکنند.۳-یادگیرندگان نوشتاری-خواندنی: این دسته از یادگیرندگان با استفاده از نوشتن و خواندن مطالب درس را می آموزند.۴- یادگیرندگان تجربی: این دسته با تجربه کردن و انجام دادن یاد میگیرند. آنان با ساختن مدل ها، کشیدن جداول و ایجاد فلش کارت ها درس را یاد میگیرند. آنان همیشه به دنبال راهی برای تجربه ی عملی مباحث درسی هستند.( برای مطالعه ی بیشتر به مقالات دیگر در سایت مجموعه آموزشی دکتر دنا مراجعه کنید.)

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.                 چگونه در این ۸ مکان مطالعه درس بخوانیم

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۲- مکانی مناسب را برای مطالعه انتخاب کنید:

شما میبایست مکانی را برای مطالعه انتخاب کنید که توسط عوامل محیطی که حواستان پرت نشود .این موضوع تا حدی به سبک یادگیریتان بستگی دارد. برای مثال برای یادگیرندگان شنیداری موسیقی میتواند کمک کننده باشد در صورتی که برای دیگران مشکل ساز است.

 

 

۳- زمانهای مطالعه را برنامه ریزی کنید.

قطعا این کار برای امتحان های پیش رو و حتی کنکور مفید است وبرای مطالعه عمومی شما نیز مفید خواهد بود. برنامه درسی مناسب داشته باشید می توانید در کمترین زمان بیشترین درس را بخوانید. گروه آموزشی دکتر دنا بهترین برنامه شخصی سازی شده را برایتان آماده می کند.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.            روش مطالعه چند درس سخت در یک زمان محدود  

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۴- هر عامل حواس پرتی را از بین ببرید.

بعضی از مواقع درس خواندن میتواند حوصله شما را سر ببرد و ذهن شما دائم درگیر مسائل حاشیه ای شود. در این مواقع شما میبایست تا جاییکه میتوانید مسائل حاشیه ای را از خودتان دور کنید.با اطمینان حاصل کردن از اینکه تمام مطالبی که باید بخوانید را در دسترس دارید شروع کنید. اگر دائما برای پیدا کردن منابع مطالعاتی از جای خود برخیزید راه ساده ای را برای حواس پرتی خود پیدا کرده اید.

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۵-زندگی متعادلی داشته باشید.

بعضی از دانش آموزان تمام زندگیشان را در حال مطالعه اند. متاسفانه ایجاد روانپریشی و افسردگی در این دسته از افراد کم نیست. راه حل بهتر برای مطالعه ایجاد تعادل در تمامی فعالیت های زندگیست. قطعا زمانی که همزمان درس میخوانید و به کار های روزمره میرسید، شناس بیشتری را برای به یاد آوردن مطالب در جلسات امتحانات دارید.

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۶- مسئولیت های خود را اولویت بندی کنید.

اطمینان حاصل کنید که در طول ترم زمان نهایی تمامی وظایفتان را میدانید.این موضوع این اجازه را به شما میدهد که سلسله ای از وظایف را برای خود اولویت بندی کنید.این مسئله که افراد غالبا کارهایی که برایشان خسته کننده و ناخوشآیند است را تا زمانی که بسیار دیر شده است، به تعویق می اندازد، امری رایج و طبعیسیت.

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

۷- به خود پاداش دهید.

زمانی که فعالیت مطالعه خود را با موفقیت به پایان رساندید، یادتان نشود که به خودتان به وسیله ی فعالیت های مفرح پاداش دهید. به پاداش به عنوان امری انگیزه بخش نگاه کنید که شما را در طی مسیر یاری کند. انرژی پاداش میتواند موفقیت را برایتان تضمین کند.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.     ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

۸-مباحثی را که فکر میکنید مفید است را یادداشت برداری کنید.

افراد با توجه به سبک یادگیریشان رویه های مختلفی برای یادداشت برداری دارند.برای مثال یادگیرندگان تصویری برای یادداشت برداری بیشتر از بقیه افراد از خودکارهای رنگی برای نوشتن تیتر ها استفاده می کنند.

 

پیشنهاد های موثر برای یادداشت برداری:

از این که سر کلاس با تجهیزات نوشتاری کامل اعم از کاغذ و قلم و شبرنگ حاضر میشوید، اطمینان حاصل کنید. اگر از یادگیرندگان تصویری هستید، تحقیق کنید که چگونه میتوانید مطالب کلاس را ضبط کنید و یا آنکه دبیرتان کلاس های آنلاین برگزار میکند یا خیر؟ با تمام وجود زمانی که در کلاس هیتید به درس توجه کنید. هر درس جدی را در صفحه ای مجزا بنویسید و حتما تاریخ و موضوع درس را با تیتری مشخص کنید. بهبود روند جزوه برداری برای شما بهترین راهکار است.

 

 

 اگر شما از یادگیرندگان تصویری هستید، با کشیدن جداولی که تمامی مطالب درس را تحت پوشش قرار میدهد، یادگیریتان را بهبود دهید. اگر یادگیرنده ی شنیداری هستید، بر آنچه که با صدای بلند مطالعه میکنید، تمرکز کنید. از نوشتن جملات کامل پرهیز کنید و از سر واژه ها و علایم استفاده کنید. این کار سرعت جزوه برداری شما را نیز بالا میبرد.مطالب را بعد از کلاس به زبان خود بنویسید تا بتوانید آنان را راحت تر مرور کنید. اگر نیاز بود مطالب را دسته بندی  ومرتب کنید.

 

8 روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

 

اگر شما از یادگیرندگان تجربی هستید، به دنبال راهی برای انجام عملی مطالب دروس باشید. اپرا وینر فری در جمله ای می گوید: بزرگترین راز زندگی اینست که رازی وجود ندارد، هر آنچه که بخواهید در زندگی به دست می آورید اگر برای آن تلاش کنید. اگر برای مطالعه ی خود در طول ترم برنامه ریزی کنید دیگر شب امتحان استرس خواندن حجم عظیمی از مطالب را ندارید. راز موفقیت تحصیلی، برنامه ریزی برای مطالعه ای مداوم در طول ترم است که به شما این اجازه را میدهد که زندگی طبیعی خود را همزمان داشته باشید.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.               ۴ تکنیک برای بالا رفتن سرعت مطالعه

 

به جای زیاد درس خواندن هوشمندانه درس بخوانید. زمانی را که برای مطالعه کنار میگذارید، قرار نیست کل زندگیتان را در بر گیرد. شما فقط باید از آن هوشمندانه و با دقت استفاده کنید و از تعویق انداختن های بی مورد و حواس پرتی های زمانبر دوری کنید.

هنگامیکه بدانید سبک یادگیریتان چیست، میتوانید مطالعاتتان را بر اساس نقاط قوتتان به پیش برید. این موضوع میتواند تواناییتان را برای به یاد آوردن مطالب بالا برد و به شما اجازه دهد تا سریع تر به اهداف درسیتان برسید.

داشتن یک برنامه خوب و شخصی سازی شده برگ برنده برای دانش آموزانی است که می خواهند به یک رتبه رویایی در کنکور دست یابند. ما در کنارتان هستیم . می توانید روی کمک ما حساب کنید.

 

مترجم : محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=945
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۸ روش برای افزایش میزان مطالعه در زمان محدود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.