0
0

۸ راهکار که حتی هنگام خستگی هم درس بخوانید

3232 بازدید
8راهکار که حتی هنگام خستگی هم درس بخوانید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

هنگام خستگی هم درس بخوانید

شب امتحان یا دوران نزدیک به امتحان برای بسیاری از شما دانش آموزان یا دانشجویان ممکن است استرس زا باشد. چرا ؟ چون بسیاری از شما عزیزان  به من گفته اید در هنگام درس خواندن خوابمان می گیرد ، احساس خستگی می کنیم و نمی توانیم خوب درس بخوانیم . این مقاله دقیقا راه حل مشکل شماست. اگر در هنگام درس خواندن احساس خستگی می کنید ۸ راه کاری را که در این مقاله پیشنهاد کرده ایم بخوانید و نتایج درخشان آن را به ما نیز بگویید.

 

۱-خستگی بحرانی 

اگر مطالعه شما ضروری نیست و بر روی  کتاب‌  به خواب می‌روید، از زمانتان عاقلانه استفاده کنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که یک مطلب را بارها و بارها بخوانید  و یا مرتب از پای مطالعه و میز خود دور شوید و سعی کنید خودتان را بیدار نگه دارید. پس می توانید بروید و استراحت کنید  تا دوباره یا فردا  آن مطالب را مطالعه کنید. یک خواب خوب شبانه، یا فقط داشتن یک استراحت، تقریبا می‌تواند شما را به یک فرد جدید تبدیل کند.

 

8 راه کار که حتی در هنگام خستگی هم درس بخوانید

 

۲. زمان مطالعه خود را تغییر دهید تا با ریتم انرژی خود هماهنگ شوید.

آیا شما در زمان صبح اکتیو هستید یا  نهایت انرژی را در عصر به دست می‌آورید؟ ترجیح می‌دهید دیر بیدار بمانید تا دروس خود را تمام کنید یا به رختخواب بروید و زود بیدار شوید تا روی آن کار کنید؟نکته کلیدی در اینجا، تلاش و مطالعه در طی بیشترین  ساعات انرژی شما است. سعی کنید زمانی را پیدا کنید که در آن بیشترین انرژی خود را داشته باشید.

 

این مقاله را نیز بخوانید            ۱۰ روش درس خواندن دانش آموزان موفق

 

۴. خودتان را بیدار کنید

اگر خوابتان می آید  اما واقعا نیاز دارید که به مطالعه ادامه دهید، در اینجا چند روش برای بیدار کردن خودتان وجود دارد:

  • دوش بگیرید
  • کمی آب بنوشید.
  • یک فنجان چای یا قهوه بخورید.
  • در هوای تازه مطالعه کنید.
  • دقیقه کارهای خانه را انجام دهید
  • موسیقی را بلند گوش کنید و با صدای بلند آواز بخوانید

 

8 راه کار که حتی هنگام خستگی هم درس بخوانید

 

۵. مطالعه با تعداد زیادی وقفه

هنگام خستگی هم درس بخوانید ! اگر واقعا در حال مطالعه و تلاش هستید اما باید  استراحت هم کنید.از تکنیک Pomodoro  استفاده کنید. در این روش  ۲۵ دقیقه مطالعه کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت داشته باشید . اما اگر خسته هستید یا حالتان خوب نیست، این نسبت را تغییر دهید. مثلا سعی کنید ۳۰ دقیقه مطالعه کنید و سپس برای ۱۵ دقیقه استراحت کنید. یا به مدت ۶۰ دقیقه مطالعه کنید و بعد ۳۰ دقیقه استراحت کنید. شاید اینطور به نظر برسد که با این تعداد وقفه خیلی زیاد موفق نخواهید شد، اما این خیلی بهتر از مطالعه نکردن به دلیل نداشتن حال خوب در کل روز است.

 

این فیلم را نیز ببینید      روش برش کالباس برای خواندن درس های سخت

 

۶٫آیا به اندازه کافی می خوابی؟

آیا جزو افرادی هستید که می گویند چون من یک جغد شب هستم، دیر وقت به رختخواب می‌روم، چون احساس خستگی نمی‌کنم. اما بعد از چند روز خسته‌ام.  در طول زمان های خستگی، خواب قطعا راحت‌ترین راه برای انجام چند ساعت  تلاش بیشتر در روز می باشد. اما همه ما می‌دانیم که خواب خوب می‌تواند ما را موفق کند و عملکرد بهتری داشته باشد. به شرط آنکه این خواب در زمان مناسب خود باشد.

 

8 راه کار که هنگام خستگی هم درس بخوانید

 

۷٫اتاق خود را تاریک‌تر کنید

حتی یک مقدار کمی نور مصنوعی می‌تواند الگوهای خواب شما را به هم بزند، بنابراین از پرده‌های تیره استفاده  کنید و مطمئن شوید همه چراغ ها خاموش است.

 

این مقاله را نیز بخوانید          ۵ روش مطالعه خوب که سرعت درس خواندن شما را سه برابر میکند

 

۸٫تا یک ساعت قبل از خواب از هیچ مانیتور نوری استفاده نکنید

این سخت‌ترین کار است  چون بسیاری از ما از لپ‌تاپ، تبلت ها و تلفن‌های هوشمند برای مطالعه (و تلویزیون برای استراحت)استفاده می‌کنیم. اما ارزش تلاش کردن را دارد، حتی اگر بتوانید در ابتدا ۳۰ دقیقه راتمرین  کنید. یا چیزی هست که می‌تواند کمک کند. نور آبی این وسایل الکتریکی خواب شبانه شما را مختل می کند و شما دیر به خواب می روید.

 

امیدواریم با اجرای این دستوالعمل های پیشنهادی خواب خوبی داشته باشید و بتوانید در ساعات بیداری خوب درس بخوانید. مطمئن باشید با داشتن یک برنامه خوب همه چیز ممکن است. پس با ما تماس بگیرید. برنامه فوق العاده ای برای شما داریم .

 

مترجم: غزال عطایی

ویراستار : دکتر افشاری نیک

 

 

دانلود نمونه سوال امتحانی رایگان زیست یازدهم فصل اول با پاسخنامه تشریحی شماره یک

 دانلود متن

 

دانلود صوت 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=2466
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۸ راهکار که حتی هنگام خستگی هم درس بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.