0
0

۸ راهکار اساسی در برنامه ریزی درسی و کنکور

2240 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

۸ راهکار اساسی در برنامه ریزی درسی و کنکور چیست؟ برنامه ریزی درست درسی کلید موفقیت در تمامی آزمون های دوران تحصیل اعم از کنکور و …. است. همان طور که در مقاله ۳ قدم طلایی مدیریت زمان اشاره کردیم در ابتدای هر ترم باید برنامه ترمیک ، هفتگی و روزانه خود را به درسی بنویسید. اما برای استفاده بهینه و مطلوب از زمان و بالارفتن بازدهی  ۸ راهکار اساسی وجود دارد که درذیل به آن اشاره می کنیم :

 

۱-تکالیف را اولویت بندی کنید.

هرچه ترم به جلو پیش می رود خواهید فهمید که دروس پیچیده تر و سخت تر می شود و این یعنی افزایش حجم کار و مطالب چالش برانگیز. از آنجایی که مدتی از وقت خود را در مدرسه سپری می کنید لذا زمان کافی برای به انجام رسانیدن تمام کارها را نخواهید داشت به همین دلیل باید مطالعه را اولویت بندی کرده و با سخت ترین و مهم ترین موضوع شروع کنید. از آنجایی که در ابتدای مطالعه سرحال تر هستید مرور درس راحت تر خواهد بود.

 

این مقاله را نیز بخوانید     ۱۰ علت حیاتی برنامه ریزی کنکور

 

8 راهکار اساسی برنامه ریزی کنکور

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید       ۶مانع بزرگ برنامه ریزی درسی و کنکور

 

۲-فضای مخصوص مطالعه خود را پیدا کنید.

برخی از دانش آموزان ۲۰ دقیقه اول مطالعه را تنها به دنبال مکانی مناسب هدر می دهند. فضایی به دور از عوامل پرت کننده حواس انتخاب کنید و تا جایی که ممکن است آن را عوض نکنید چرا که عادت کردن به فضای جدید زمان می برد.

 

8 راهکار اساسی برنامه ریزی درسی و کنکور

 

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید     ۵ تاثیر طلایی برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت در کنکور

 

۳-بلوک های زمانی درست کنید.

ایجاد بلوک زمانی یعنی قطعه قطعه کردن زمان مطالعه . بلوک زمانی تمرکز مطالعه تان را افزایش می دهد. قطعات زمانی باید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه باشد اما با توجه به موضوع مطالعه و توانایی شما می تواند متغیر باشد. در فواصل زمانی ، استراحت کنید چیزی میل کنید و یا قدم بزنید اما سریع به سراغ بلوک بعدی بروید.

 

8 راهکار اساسی برنامه ریزی درسی و کنکور

 

۴-فعالیت های فوق برنامه را نیز زمان بندی کنید.

یکی از سخت ترین و در عین حال مهم ترین نشانه های مدیریت صحیح زمان اولویت بدنی کارهاست. فعالیت های فوق برنامه مانند ورزش، خواب، تفریح و ….. نیز باید در برنامه گنجانده شده و پس از انجام کارهای پراهمیت به آنها بپردازید.

 

8 راهکار اساسی برنامه ریزی درسی و کنور

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید    ۱۰ روش درس خواندن دانش آموزان موفق

 

۵-از سایر منابع کمک کننده بهره بگیرید.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید جاده موفقیت از شکست می گذرد. اگرچه این مثل برای زندگی بسیاری از افراد کاربردیست ولی شما زمان کافی برای تجربه شکست را ندارید و باید یکباره به سراغ موفقیت بروید. به همین دلیل اگر مثلا در بعضی از مباحث درس زیست شناسی مشکل دارید از مشاوران ما ، فیلم های آموزشی ما ، معلمان ، دوستان باهوش ، گروه های درسی و …. استفاده کنید. به این ترتیب زمان زیادی را ذخیره می کنید.

 

8 راهکار اساسی برنامه ریزی درسی و کنکور

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید    روش ایجاد انگیزه درسی

 

۶-در گروه های مطالعه عضو شوید.

از مزیت های مطالعه گروهی فراگیری مباحث بیشتر در مدت زمان کمتر است. در مطالعه گروهی هر فرد توضیح مبحثی را به عهده می گیرد و خلاصه آن را در گروه مبادله می کند.

 

برنامه ریزی درسی و کنکور

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید    چگونه از خسته شدن هنگام درس خواندن جلوگیری کنیم ؟

 

۷-ورزش کنید، غذای مناسب میل کنید ، به اندازه کافی بخوابید.

اگر شما در اوج انرژی خود نیستید نه می توانید ذهن خود را متمرکز کنید  و نه توانایی تکمیل مطالعات خود به شکل سودمندانه را دارید. اگر یک ساعت زودتر به تخت خواب روید خواهید دید چه تغییر بزرگی در افزایش استفاده بهینه از زمان را خواهید داشت.بعضی از دانش آموزان پشت کنکوری از ورزش غفلت می کنند این غفلت باعث ضعف اعصاب ، افزایش وزن و خستگی می شود.

 

 

۸-منعطف باشید.

گاهی اتفاقاتی پیش می آید که از کنترل شما خارج است . پس بر همان اساس برنامه بریزید و منعطف باشید. فقط یادتان نرود که در اسرع وقت به مسیر اصلی بازگردید و برنامه ترمیک ، هفتگی و روزانه خود را به انجام رسانید.

 

در پایان یادآور می شویم گروه آموزشی  دکتر دنا  شما را در رسیدن به برنامه ایده آلتان یاری می دهد پس با ما تماس بگیرید.

 

دانلود فایل صوتی 

 

دانلود فایل PDF

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=578
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۸ راهکار اساسی در برنامه ریزی درسی و کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.