0
0

۷ مشکل مهم تحصیلی  و نحوه برخورد با آنها

1086 بازدید
زمان مطالعه : ۸ دقیقه

۷ مشکل مهم تحصیلی  و نحوه برخورد با آنها

در طی تحصیل شما ممکن است با انبوهی از مشکلات تحصیلی مواجه شوید .چنین مواردی از اشکالات موقت گرفته تا کمبود انگیزه مزمن و بهره وری پایین . برای غلبه بر این موضوعات می توان چیزی را احساس کرد که به عنوان یک اراده خارق العاده احساس می شود ، اما نکته مهمی که باید بخاطر بسپاریم این است که می توان با نگرش صحیح آنها را حل کرد. در این مقاله ، ما به برخی از رایج ترین مشکلات مطالعه که می تواند دانش آموزان را در هر مرحله از تحصیل آزار دهند ، پرداخته و برخی از راهکارهای مقابله با آنها را مورد بحث قرار می دهیم.

۱-شما انگیزه پایینی برای درس خواندن دارید.

انگیزه کم یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در طول تحصیل باید با آن کنار بیایید. بدون داشتن انگیزه داخلی کافی برای درس خواندن ، گرفتن دیپلم و قبولی در یک رشته خوب دانشگاهی غیر ممکن است. کلید درک انگیزه کم ، فهمیدن دلایل آن است. این دلایل برای همه لزوما یکسان نیست. برخی از دلایل عمده آن عبارتند از:

شما خسته اید و استرس دارید ، کارهای زیادی برای انجام دادن دارید

کارهای  جالب دیگری نیز برای انجام وجود دارد

موضوع را کسل کننده می دانید یا به دلایل دیگری از آن لذت نمی برید

معلم خود را برای یک موضوع خاص دوست ندارید

در زندگی خود اتفاقات دیگری نیز دارید ، یعنی مطالعه در حال حاضر مهم نیست

در بهترین وضعیت سلامتی نیستید ، یا نمی خوابید

نگران شکست هستید

آیا هیچ یک از مشکلات بالا را در خود تشخیص می دهید؟ وقتی در ادامه این مقاله مشکلات خاص را یکی یکی بررسی می کنیم ، به بسیاری از این موارد خواهیم پرداخت. علاوه بر برداشتن گام های خاص برای غلبه بر این علل احتمالی ، تهیه یک برنامه عملی برای مقابله با انگیزه کم به معنای ایجاد انگیزه شما نیز هست.

وقتی می دانید دلیل انگیزه کم شما چیست و در مورد آنچه شما را برای دستیابی به انگیزه تحریک می کند ، کار کرده اید ، در وضعیت بهتری قرار می گیرید تا مشکل خود را به صورت جدی برطرف کنید. بسیاری از مشکلات دیگری که ما در اینجا بحث می کنیم ریشه اصلی آنها نوعی مشکل انگیزشی است یا علت آن است. همچنین نگه داشتن برخی از نقل قول های انگیزشی کنار میز ممکن است به شما کمک کند که وقتی انگیزه کمی دارید ، ادامه دهید. رژیم غذایی مناسب نیز کمک می کند. به عنوان مثال ، خوردن غذاهای بسیار شیرین برای صبحانه باعث هجوم موقتی قند می شود که در ابتدا احساس فعالیت می کنید ، اما به زودی از بین می رود و بی حال می شود و نمی توانید انگیزه خود را ایجاد کنید.

۷ مشکل مهم تحصیلی  و نحوه برخورد با آنها

 

 

 

  1. حواس پرتی بیش از حد وجود دارد

این روزها محرک های بیرونی زیادی وجود دارد که جای تعجب نیست که بسیاری از دانش آموزان احساس حواس پرتی می کنند. رسانه های اجتماعی ، دوستان ، تلفن ، تلویزیون ، بازی های ویدئویی و گردش ها همه در ایجاد آسیب در توانایی شما دانش اموز عزیزبرای تمرکز بر مطالعه نقش دارند. اگر احساس می کنید بهره وری شما ابه خاطر حواس پرتی کم شده است ، وقت آن رسیده است که محیط کار خود را به یک محیط مناسب برای مطالعه تغییر دهید.

ایجاد یک محیط مناسب برای یادگیری باید یک راه حل نسبتاً آسان باشد که به شما کمک کند از قدرت همه این عوامل حواس پرتی بیرونی عبور کنید. مواردی که می دانید نقاط ضعف شما هستند را از فضای کاری خود حذف کنید. این می تواند شامل تلفن ، اینترنت ، تلویزیون و غیره باشد. معاشرت خود را به تعطیلات آخر هفته محدود کنید اگر به دلیل تعداد عوامل حواس پرتی  انجام کار در خانه غیرممکن است ، سعی کنید جای دیگری کار کنید. کتابخانه مکان خوبی خواهد بود ، زیرا می توانید تلفن خود را در کمد خود ببندید ، و آرامش و سکوت تضمین می شود.

 

این مقاله را نیز بخوانید             چگونه در هنگام مطالعه تمرکز داشته باشیم

  1. در تمرکز مشکل دارید

حتی وقتی حواس پرتی را از بین می برید ، تمرکز هنوز هم می تواند یک مسئله مهم باشد. از دست دادن تمرکز بسیار معمول است. احتمالاً همه ما با این احساس آشنا هستیم که جلوی یک صفحه خالی نشسته ایم ، به آن خیره شده ایم ، قادر به شروع نیستیم ، ذهنمان سرگردان است. به تأخیر انداختن علامت عدم تمرکز است. اگر متوجه شدید که مرتباً تلگرام را چک می کنید یا زمانی که می دانید قصد کار دارید پیامک می زنید ، این نشانه مطمئنی است که باید برای بهبود سطح تمرکز خود قدم بردارید.

مانند انگیزه کم ، مشکل در تمرکز می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات ایجاد شود. اگر نمی توانید تمرکز کنید چون ممکن است چیزی ذهن شما را مشغول کرده باشد، باید سعی کنید قبل از شروع کار سر خود را پاک کنید ، در غیر این صورت مانع بهره وری شما می شود. بهتر است که مشکل را روی کاغذ بنویسید یا با کسی در مورد آن صحبت کنید. رفتن به یک پیاده روی سریع یا انجام برخی از ورزش ها همچنین ممکن است شما را قادر سازد بهرو وری را بالا ببرید. اگر این یک مشکل شخصی بزرگتر دارید، صحبت با مشاور مدرسه در این مورد ممکن است به شما کمک کند تا آن را از ذهن خود بیرون بیاورید یا به شما کمک کند مشکل را از منظری متفاوت و قابل کنترل تر ببینید.

دلیل احتمالی دیگر عدم تمرکز این است که وظیفه پیش روی شما بسیار عظیم احساس می شود و نمی دانید از کجا شروع کنید. یک روش خوب برای مبارزه با این مشکل تقسیم وظایف به کارهای کوچکتر و قابل کنترل تر است. به عنوان مثال ، به جای اینکه کل مقاله را در دستور کار خود قرار دهید ، کارها را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید: یک فصل از کتاب را بخوانید و یادداشت کنید . حتی می توانید آن را به تعداد کلمات قابل دستیابی تقسیم کنید: به عنوان مثال ۱۰۰ کلمه در هر بار.

یافتن سبک یادگیری مناسب برای شما ممکن است به شما کمک کند تا راحتتر تمرکز کنید ، همه ما به روش های مختلف یاد می گیریم. بعضی از ما ترجیح می دهیم در انزوای کامل کار کنیم ، در حالی که دیگران ترجیح می دهند در کنار هم دانش آموزان یاد بگیرند برخی از افراد با ساختن نمودار و نقاشی ،یا از نوشتن مطالب بهتر یاد می گیرند. چند سبک یادگیری مختلف را آزمایش کنید و ببینید آیا می توانید رویکرد بهتری برای مطالعه پیدا کنید – روشی که به شما امکان می دهد از کاری که انجام می دهید لذت ببرید ، اطلاعات را بهتر حفظ کنید و به راحتی تمرکز کنید.

در آخر ، لازم به ذکر است که مشکل در تمرکز نیز می تواند ناشی از کار بیش از حد باشد. اگر استراحت کافی ندارید ، سعی کنید کمی وقت بگذارید. این احتمال وجود دارد که با طراوت و تمرکز بهتر به میز کار خود برگردید.

۷ مشکل مهم تحصیلی  و نحوه برخورد با آنها

 

 

۴-در به خاطر سپردن مطالب حفظی و ارقام مشکل دارید

یک شکایت رایج در بین دانش آموزان در هر مرحله از تحصیل این است که به خاطر سپردن تمام اطلاعات لازم برای پاسخگویی موثر به سوالات امتحان دشوار است. ، یادآوری تمام حقایق و ارقام از هر یک از موضوعات می تواند یک کار خارق العاده باشد . یادگیری درست همه چیز به یادآوری شما کمک می کند تا زمان امتحان بتوانید پاسخ مناسب را بیاید

 

این مقاله را نیز بخوانید              ده گام غلبه بر استرس کنکور به کمک هوش هیجانی (EQ )

 

۵-از موضوعی که می خوانید لذت نمی برید

در مرحله ای از تحصیل ، اجتناب ناپذیر است که با موضوعی روبرو شوید که دوست ندارید. خواه به این دلیل باشد که شما این کار را خسته کننده می دانید ، یا احساس می کنید در این کار مهارت ندارید ، یا موضوع بیهوده ای به نظر می رسد که برای مدت طولانی هیچ استفاده ای نخواهید کرد ، یا نسبت به آن نفرت دارید ، دوست نداشتن می تواند تأثیر زیادی در موفقیت شما در این موضوع داشته باشد. دوست نداشتن معلم یا داشتن یک معلم بدون روحیه نیز می تواند منجر به عدم علاقه به خود موضوع می شود.

برای غلبه بر این مشکل تغییر ذهنیت ضروری است. شما باید بتوانید تصویر بزرگتر را ببینید ، و اینکه چگونه موضوع مسئله در آن جای می گیرد. در ذهن داشتن هدف بلند مدت ممکن است کمک کند ، اما ممکن است الهام فوری تری در مورد دلیل مطالعه این موضوع پیدا شود. مثل داشتن برنامه درسی ، بنابراین فکر کنید چه مهارت هایی را می توانید از این موضوع بیاموزید که می تواند به طور مفیدی در جاهای دیگر استفاده شود ، حتی اگر دانش واقعی به اهداف شغلی شما مرتبط نباشد. فکر کردن در مورد اهمیت مطالعه موضوع و داشتن دانش عمومی خوب ، می تواند شما را در ادامه کار کمک کند.

اگر از موضوع بدتان می آید زیرا احساس می کنید در این کار مهارت چندانی ندارید – شاید نمره بد شما را عقب انداخته است؟ – پاسخ ممکن است در اعتماد به نفس بیشتر در این مورد باشد. می توانید کمی بیشتر وقت بگذارید تا در آن بهتر شوید و ممکن است دریابید که لذت بیشتری از آن می برید.

 

 

 

۶- فاقد منابع مناسب برای کنکور یا امتحان ترم هستید

مسلماً حل ساده ترین مشکل این لیست است. موفقیت تحصیلی متکی به دستیابی به منابع مناسب است ، خواه این کتاب ها ، تجهیزات لازم ، معلمی باشد که با آنها صحبت کنید یا هر چیز دیگری که برای یادگیری موثر نیاز دارید. اگر این منابع کتاب های مورد نیاز شما است ، از معلم خود بخواهید برخی را توصیه کند ، تا سهواً یادگیری خود را در مسیر غلط نگیرید. تجهیزات – مانند لپ تاپ جدید ، لوازم التحریر و موارد دیگر – موضوعی خواهد بود که باید با والدینتان در میان بگذارید.

 

این مقاله را نیز بخوانید            روش مطالعه دروس حفظ کردنی

 

 

۷-  با مدیریت زمان مشکل دارید.

تحصیل در هر سطح نیاز به مدیریت زمان مناسب دارد ، و اگر در تلاش برای رسیدن به مهلت مقرر هستید ، یا احساس ناراحتی در کار می کنید یا مرتباً مجبور می شوید تا آخر شب بیدار بمانید ، این یک نشانه است که باید روی مهارتهای مدیریت زمان خود کار کنید. این به این معنی است که سازماندهی بیشتری داشته باشید ، لیستی از کارهایی که باید انجام شود و تا چه زمانی انجام شود داشته باشید و به محض تعیین تکلیف ، شروع به کار کنید نه اینکه آن را به تعویق بیندازید. این همچنین به معنای رعایت نظم و ترتیب بیشتر در برنامه روزمره شماست: زود بیدار شدن ، برنامه ریزی روز خود و استفاده حداکثر بهره وری از زمانی که به هر یک از موضوعات اختصاص می دهید. نکته پایانی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد: بسیاری از مشکلاتی که در این مقاله به آنها پرداخته ایم با وارد شدن به یک طرز فکر صحیح می توانند برطرف شوند. نگرش مثبت ذهنی کمک زیادی به شما خواهد کرد تا بتوانید به مسیر خود برگردید ، هر مشکلی که داشتید با ما درمیان بگذارید ما پاسخگوی شما هستیم .

 

نویسنده

دکتر افشاری نیک

 

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن 

 

 

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=16490
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۷ مشکل مهم تحصیلی  و نحوه برخورد با آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.