0
0

۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

1305 بازدید
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

بی شک با برنامه ریزی کارها خیلی بهتر پیش می رود. بدست آوردن یک رتبه خوب  بدون داشتن یک برنامه خوب یک رویا و هدف بیش نیست. در این مقاله با ۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آن آشنا می شوید.

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

۱٫ فعال نیستیم

وقتی ما در حالت واکنش پذیری هستیم، قصد نداریم تا وظایفمان را انجام دهیم و یا اهدافمان را برآورده کنیم تا زمانی که از ما خواسته شود یا فوری باشد. ما به طور مناسب پاسخ نمی دهیم و بنابراین برنامه های واکنش پذیری ما به ندرت کار می کنند. تا زمانی که ما فعالانه عمل نکنیم، علاقه کمی به برنامه ریزی  برای آینده داریم.

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

۲٫برنامه ریزی به درد نخور

کسانی که  برای انجام کارهایشان  مثل درس خواندن برنامه ریزی می کنند، معمولا بهتر از کسانی  عمل میکنند که هیچ برنامه ای ندارند. تا زمانیکه برنامه ریزی بر اساس اصول درست پیاده نشده باشد و در آن خلاقیت و گستردگی وجود نداشته باشد ، به  مفید بودن برنامه ریزی  نمیتوان مطمئن بود و  در واقع، برنامه ریزی های  ما ممکن است از بین بروند، و هنگامی که این اتفاق می افتد، ما  علاقه خود را از دست می دهیم و کارهایمان با بی نظمی و بهم خوردن مواجه می شود. برنامه ریزی باید جوری چیده شده باشد که گسترده باشد یعنی گاهی بتوان آن را باتوجه به شرایطی که ممکن است برای شخص پیش بیاید،    تغییر داد و باید در چیدمان آن خلاقیت باشد تا دچار روزمرگی نشود و کسالت بار نباشد.

 

این مقاله را نیز بخوانید.        ۶ مانعی که در یک برنامه ریزی خوب وجود دارد.

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

 

 

۳٫منضبط نبودن در اجرای برنامه

کسانی که منضبط هستند،  زندگی شخصی و حرفه ای خود را مرتب می کنند. آنها دارای اراده هستند تا بتوانند کارهای خود را دقیقا مانند اصولی که در ذهن دارند انجام دهند. بدون یک برنامه توسعه یافته ، دشوار است که  منضبط شویم .همانطور که یکی از دانشمندان به نام رامس ساسون فرموده که ، “منضبط بودن  محدودیت نیست  . این یک عامل  مهم برای هرگونه موفقیت است” هنگامی که ما منضبط نیستیم ، از برنامه های پیش روی خود پیروی نمیکنیم و یا آنها را مطابق ساعت و وقتی که در نظر گرفته ایم انجام نمی دهیم . این باعث می شود با یک سردرگمی  و کوهی از کارهای انجام نشده و وقت کم مواجه شویم و  به این نتیجه می رسیم که برنامه ریزی هر کار دیگری که می خواهیم انجام دهیم  را متوقف می کند. پس باید برنامه ای داشته باشیم که به انجام کارهای دیگر و امور شخصی در طی یک روز لطمه ای وارد نکند و بتوانیم به کارهای متفرقه هم برسیم . بدون برنامه خوب و نظم  در اجرای آن  نمیتوانیم کاری را انجام دهیم که در نهایت مارا به هدف برساند.

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

۴٫ کوتاهی در اجرای برنامه

در اجرای برنامه کوتاهی  می کنیم بعضی از دانش آموزان برنامه ریزی خوب دارند  اما در مورد اجرای برنامه ها دقت نمی کنند و یا وقت خود را بیهوده تلف می کنند و کارهای چیده شده در برنامه خودرا عقب می اندازند به این امید که بعدا در فرصتی دیگر انجام می دهند و این باعث می شود گنجایش برنامه با انبوهی از برنامه های عقب افتاده پر شود و شخص نه تنها به برنامه های عقب افتاده خود نرسد بلکه به برنامه ریزی پیش روی خود هم نمی تواند عمل کند و وقت خود را بیهوده تلف می کند.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.              ۶ عامل بازدارنده در برنامه ریزی کنکور

 

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

 

۵٫نداشتن مهارت برنامه ریزی

برنامه ریزی پیش رو نیاز به دانش از موقعیت و شرایط هر شخص  دارد. ابزارهایی برای برنامه ریزی خوب و موثر وجود دارد، که اگر آنها را ندانیم ، برنامه ریزان موفق نخواهیم بود. بنابراین، دانستن اینکه چگونه برنامه ریزی خوب منجر به افزایش علاقه  به درس خواندن و انجام امور می شود را نباید فراموش کرد. گاهی اوقات دانش آموزان از یک برنامه ریزی روتین و ازقبل چیده شده استفاده می کنند و بعد از مدت کوتاهی چون برنامه مطابق شرایط آنها چیده نشده ، موفق به انجام آن نمی شوند و با بی علاقگی و نا امیدی مواجه  می شوند ، پس در چیدمان یک برنامه باید به این نکته توجه کرد که شرایط شخصی و زندگی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و همه نمی توانند از یک برنامه واحد استفاده کنند.

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

 

۶٫فکر می کنیم برنامه ریزی یک اتلاف وقت است!

به طور معمول وقتی به کاری اعتقاد نداریم آن را انجام نمی دهیم . اگر فکر می کنیم که برنامه ریزی ما  کار نمی کند و اتلاف وقت است، ما حق داریم  که در اجرای آن بی میل باشم. باید طرز فکرمان را تغییر دهیم و برنامه ریزی را به عنوان یک گام ضروری و مهم ببینیم.

 

این مقاله را نیز بخوانید.             ۵ تاثیر طلایی برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت در کنکور

 

 

7 مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

 

۷٫برنامه ریزی را دوست نداریم

گاهی اوقات فکر می کنیم برنامه ریزی یعنی شرایط سختی که مجبوریم تا مدت ها آن را تحمل کنیم و یعنی تحمل یک شرایط پر استرس و ناراحت کننده  مثل یک اعدام برای بعضی دانش آموزان  است. و این باعث می شود از برنامه ریزی متنفر شویم. ولی باید به این دید نگاه کنیم که  اتفاقا برنامه ریزی می تواند خیلی خوب و سرگرم کننده باشد . اینکه هردرسی سر ساعت خوانده می شود و در پایان روز هیچ درس عقب افتاده و نا تمامی وجود ندارد باعث احساس خوب در دانش آموز می شود. و با انجام برنامه ریزی که در آن اصول اصلی مثل خلاقیت ، تنوع و… رعایت شده باشد ، دانش آموز در کنار رسیدگی به تکالیف اصلی خود می تواند ساعاتی را به مطالعه خارج درسی و یا حل تست و مطالعه کتاب های کمک درسی ، مشاهده فیلم های کمک آموزشی  ، خواندن مطالب انگیزشی و…. بگذراند.

 

اگر در نوشتن یک برنامه خوب دچار مشکل هستید با ما تماس بگیرید . ما راه را به شما نشان می دهیم.

مترجم :  غزال عطایی

ویراستار علمی :   دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=794
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.