0
0

۷ فایده شگفت انگیز مطالعه گروهی

5716 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

 

به راستی فایده شگفت انگیز مطالعه گروهی چیست؟

مطالعه گروهی راه حل بسیاری از مشکلات درسی است. هنگامی که در سرکلاس درحال یادگیری مطلب جدیدی هستید سایر همکلاس هایتان نیز همان مطلب را یاد می گیرند اما با درک و عمق متفاوت. این تفاوت به این خاطر است که انسان ها در ضریب هوشی و میزان گیرایی درسی با هم تفاوت دارند. این نکته ظریف شاید مهم ترین دلیل برای تشکیل گروه درسی و مطالعه گروهی باشد . در این مقاله تلاش کردیم هفت فایده شگفت انگیز مطالعه گروهی را با هم مرور کنیم . البته باید خاطر نشان کنیم این فواید فقط در گروه های مطالعه خوب وجود دارد:

۱-راه حل مناسب برای جلوگیری ازبه عقب انداختن کارها

به دلیل آنکه افراد گروه در یک زمان مشخص همدیگر را ملاقات می کنند مطالعه درس عقب نمی افتد. اگر فرد به تنهایی بخواهد درس بخواند ممکن است مطالعه وی تا شب قبل از امتحان به تعویق بیافتد . اما در یگ مطالعه گروهی دانش اموز می بایست در زمان مقرر حضور داشته باشد و نمی تواند درس خواندن را عقب اندازد مگر انکه کلا در جلسه حاضر نشود. اگر عادت دارید کارها را به عقب بیاندازید گروهی درس خواندن راه حل خوبی است.

 

این مقاله را نیز بخوانید  ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۲- یادگیری سریع تر

دانش اموزانی که گروهی درس می خوانند نسبت به افرادی که به تنهایی مطالعه می کنند سریع درس را یاد می گیرند. مثلا اگر قسمتی از درس برای شما کاملا گیج کننده است ممکن  است برای دیگری کاملا واضح باشد. در این صورت شما می توانید مطلب را از دوستتان یاد بگیرید . البته عکس این حالت هم وجود دارد یعنی شما مطلبی را به دوستتان می آموزید.

 

 

۳- دیدگاه های جدید را می آموزید.

اگر به تنهایی مطالعه کنید، مطالب را از دیدگاه خودتان بررسی می کنید ولی در گروه دیدگاه های جدیدی را کشف می کنید که باعث می شود مطلب را کامل تر یاد بگیرید. هنگامی که گوش می دهید و سوال می کنید به سرعت با دیدگاه های جدید آشنا می شوید. این موضوع باعث می شود تفکر نقادانه شما رشد کند و در نهایت مطالعه شما را کاملتر و حرفه ای تر می کند.

 

این مقاله را نیز بخوانید   ده راه حل کاربردی برای از بین برداشتن موانع مطالعه گروهی

 

۴- مهارت های جدید مطالعه را فرا می گیرید.

در مطالعه گروهی نه تنها با دیدگاه های جدید آشنا می شوید بلکه تکنیک های جدید مطالعه را نیز می اموزید. اگر دانش آموز طی دوران تحصیل روش خاصی را برای درس خواندن انتخاب می کندولی آشنایی با روش های مختلف مطالعه باعث می شود نکات منفی کار دستتان بیاید و آن را رفع کنید و همچنین نکات مثبت را تقویت کنید.

 

 

۵- یکنواختی را از بین می برد.

تنهایی درس خواندن آن هم طولانی مدت خسته کننده است. اما مطالعه گروهی یکنواختی را از بین می برد . کافیست یک مطلب چالش برانگیز در گروه عنوان شود آنجاست که هیجانی در گروه به پا شده و بحث درسی جذاب می شود. اگر از کلاس های درس خسته می شوید عضویت در یک گروه مطالعه را فراموش نکنید.

 

این فیلم را نیز ببینید    چگونه همه می توانند رتبه برتر شوند؟

 

۶- پرکردن ضعف های مطالعه

مطالعه گروهی فرصتی عالی برای پرکردن مطالب جا افتاده از جزوه درسی است. با مقایسه جزوه خود بادیگران دقتتان بالا رفته و خطاها رفع می شود . از طرف دیگر اگر جزوه نویسی خوبی دارید می توانید به سایر دوستان کمک کنید.

 

 

این فیلم را نیز ببینید  چگونه قبل از درس خواندن تا دندان مسلح شویم؟

 

۷- تمرین برای دنیای واقعی

کارکردن با همسالان فرصتی بی نظیر برای تمرین کار گروهی است. بعد از آنکه درستان تمام شد اغلب درحال کار گروهی در محیط کار هستید . بودن در گروه های مطالعاتی تمرین مناسب برای کار گروهی در دواران بعد از فارغ التحصیلی است. شرایط سختی که گاهی در گروه مطالعاتی ایجاد می شود شما را برای افزایش توانایی های کار در دنیای واقعی آماده می کند.

 

بی شک تلاش و کوشش شما دوست عزیز به زودی نتیجه می دهد و می توانید در رشته مورد علاقه و در دانشگاه مورد نظر درس بخوانید. در این مسیر مانیز کمکتان می کنیم . با ما تماس بگیرید.

 

دانلود فایل صوتی 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=149
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۷ فایده شگفت انگیز مطالعه گروهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.