0
0

۷ روش مطالعه و مزایای آن

1504 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در این مقاله ۷ روش مطالعه و مزایای آن را با هم مرور می کنیم .

دانستن روش مطالعه راه را برای موفقیت باز می کند. قطعا برای دانش آموزان این مطلب میتواند مفید واقع شود زیرا که میتوانند سبک مطالعه ی مخصوص خود را بیابند.

 

۱- سبک مطالعه ی تصویری- فضایی:

این دسته از افراد معمولا به محیط خود خیلی دقت میکنند و به فضای فیزیکی پیرامون خود فکر میکنند. آنان میبایست مطالب را به وسیله ی طرح های نقاشی شده و گراف ها، جداول، عکس ها و یا حتی مدل های سه بعدی یادبگیرند. به این افراد یادگیرندگان دیداری نیز میگویند.انها به خوبی میتوانند با عکس ها ارتباط برقرار کنند .

 

7 روش مطالعه و فوائد آن

 

این مقاله را نیز بخوانید           ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۲- سبک مطالعه ی تجربی:

این سبک مطالعه به سبک مطالعه ی فیزیکی نیز میشناسند. این دسته از افراد ترجیح میدهند تا اجسام فیزیکی را ازمایش کنند و یا آنکه نمودار کشی کنند. این رویه بیشترین کار عملی را در خود داراست.

 

 

۳- سبک مطالعه ی موسیقیایی:

این دسته از افراد بیشتر با ساختن نوعی سجع و قافیه در متن و یا ایجاد آهنگی موزون یاد میگیرند. آنان شاید هنگامی که درس میخوانند همزمان بخواهند که موزیک بشنوند و به آنان قطعا اگر مطلب را به شکل شعر و به همراه موسیقی یاد دهند، یادگیریشان مضاعف خواهد بود.

 

7روش مطالعه و فوائد آن

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید           رسیدن به رتبه برتر در بیست و یک روز

 

۴- سبک مطالعه ی بین فردی:

یادگیری از این طریق شامل ارتباط با دیگران میشود. گروه های مطالعه برای این افراد بسیار مورد تاکید است. این دسته از افراد درک بالایی از مباحث اجتماعی و نگرش های افراد را دارند

 

این مقاله را نیز بخوانید           ۸ راهکار اساسی در برنامه ریزی درسی و کنکور

 

۵- سبک مطالعه ی درون فردی:

این سبک از مطالعه کاملا در تضاد با سبک مطالعه ی بین فردیست. این دسته از افراد در یادگیری کاملا مستقل عمل میکنند. این افراد به تنهایی مطالعه کردن، علاقه مند هستند و به تفکرات ذهنی خود می اندیشند و اغلب بسیار با انگیزه بوده و با حسشان عمل میکنند. این نگرش به یادگیری به معنای آن است که شما علایق خود را به خوبی میشناسید و با اهدافتان هماهنگ هستید.

 

7 روش مطالعه و فوائد آن

 

۶- سبک مطالعه ی زبانی:

این دسته از افراد علاقه به یادگیری از طریق استفاده از لغات را، چه در نوشتن و چه در صحبت کردن، دارند. آنان اغلب از طریق خواندن، شرکت در بازی های لغوی یاد میگیند و اغلب از وسایل چند رسانه ای برای بهره جویی در یادگیری استفاده میکنند. این افراد اغلب در لغات تامل میکنند و شاید برای خود با نوشتن شعر و یا متن بخصوصی یادگیری را تسهیل کنند.

 

 

۷- سبک مطالعه ی منطقی:

یادگیرندگان منطقی ویا همان ریاضی گونه بیشترین استدلال را در یادیگری به کار میگیرند.آنان میتوانند الگو ها را ببیند و بخوانند و از حل پازل ها و آزمایشات عینی لذت میبرند. آنان اغلب شبیه به رایانه ای میشوند که مفاهیم را به راحتی تفسیر میکنند و با دید باز به مطلب توجه میکنند.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید       با روش کارت زدن سرعت مطالعه را ۵ برابر کنید

 

سبک مطالعه های مختلف بسیار پیچیده اند اما به ما این موضوع را میفهمانند که در یادگیری ، چقدر افراد با یکدیگر متفاوت هستند و چقدر این موضوع مهم است که شما سبک یادگیری مخصوص به خود را به کار گیرید و روش هایی را به کار ببندید که برای یادگیریتان کاربردیست. اگر برای ازمون مهمی آماده میشوید دانستن سبک مطالعه ی مخصوص خودتان میتواند بسیار کمک کننده باشد.

 

برنامه ریزی درسی راه را برای یادگیری بهتر مباحث باز می کند. با ما تماس بگیرید . برای شما برنامه ویژه ای داریم .

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر سمیرا افشاری نیک

 

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل PDF 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=643
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۷ روش مطالعه و مزایای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.