0
0

۶ مانعی که در یک برنامه ریزی خوب وجود دارد

2991 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

۶ مانعی که در یک برنامه ریزی خوب وجود دارد

برنامه­ ریزی برای آینده  و رسیدن به یک هدف می تواند دشوار باشد. یکی از مسائل این است که باید افکار و ایده های  خود برای داشتن یک برنامه ریزی خوب  را در کنار رسیدگی به امور شخصی در طی اجرای برنامه در نظر گرفت. همه این امور در یک گروه  و طبقه  یکسان قرار نمی گیرند و یا دستور کار مشابهی ندارند. گاهی می توانیم ایده های مثبتی را برای برنامه ریزی ارائه دهیم و نباید اجازه دهیم که اشتیاق ما با موانعی از طرف دیگران از بین برود. زمانی که افکار هر شخص دارای یک هدف نهایی  که آن رسیدن به موفقیت  است می باشد پیدا کردن راه  برای ایجاد یک برنامه ریزی خوب و موثر آسان و لذت بخش می شود.

 

6 مانهی که در یک برنامه ریزی صحیح وجود دارد

 

این مقاله را نیز بخوانید         ۸ راهکار اساسی در برنامه ریزی درسی و کنکور

 

  1. ترس:

ترس می تواند یک مانع بزرگ برای یک برنامه ریزی خوب و  موثر باشد.زمانیکه همه تمرکز ما بر این مسئله باشد که در راه برنامه ریزی و رسیدن به موفقیت با مشکل مواجه می شویم  و یا ممکن است نتیجه دلخواه را نگیریم ،  برنامه ریزی برای آینده دشوار  می شود.  ترس از یاد نگرفتن دروس  و یا نرسیدن به انجام کارهای برنامه ریزی شده و کمبود وقت می تواند باعث شود تا از برنامه ریزی برای آینده اجتناب کنیم  و تنها بر عملیات روزمره تمرکز نماییم.

 

6 مانعی که در یک برنامه ریزی صحیح وجود دارد

 

  1. اجتناب از دور اندیشی:

اینکه در زمان آماده سازی یک برنامه خوب ، دور اندیش و آینده نگر نباشیم می تواند مراحل اجرای برنامه را  متوقف کند. باید به جای اینکه فقط به فکر اتمام برنامه روز جاری با یک هدف نزدیک باشیم  ، به روز های آینده و هدف دورتر برنامه تمرکز کنیم و در اجرای برنامه ریزی دور اندیش باشیم این باعث می شود اگر به هردلیلی به اجرای یک روز از برنامه خود نرسیم بتوانیم در روزهای دیگر آن را جبران کنیم و با کمبود وقت مواجه نشویم.

دور اندیشی برای برنامه ریزی باعث  موفقیت در اجرای برنامه می شود.

 

6 مانعی که مانع اجرای برنامه می شود

 

این مقاله را نیز بخوانید        ۱۰ تصمیم کلیدی برای برنامه ریزی درسی و کنکور

 

  1. نگرش منفی:

نگرش منفی، یا نبود  ایده ها و پیشنهادات مثبت برای آینده، و یا نا امیدی  به اینکه با طراحی برنامه و اجرای آن در کارهایم موفق نخواهم شد ،   می تواند  یک مانع برطرف نشدنی  دریک برنامه ریزی موثر باشد. یک دانش آموز خوب  باید مثبت نگر باشد و دانش و تخصص و مهارت خود را  در طراحی برنامه به کار گیرد.

فکر منفی یا اعتقاد به شکست، می تواند منجر به نا امیدی و عدم موفقیت شود.

 

6 مانع اجرای برنامه درسی

 

  1. موانع ارتباطی :

دشواری در ارتباط با برنامه ها می تواند یک برنامه ریزی را متوقف کند.  اینکه برنامه ریزی به صورت نا مفهوم و به شکل پیچیده ای چیده شده باشد که نتوان با آن ارتباط برقرار کرد .باعث موفقیت نمی شود.

یک برنامه خوب و موثر باید درکنار سادگی و قابل فهم بودن تمام امور را در خود جای دهد.

 

موانع برنامه ریزی درسی

 

این مقاله را نیز بخوانید         ۱۰ علت حیاتی برنامه ریزی کنکور

 

  1. مدیریت ضعیف:

دانش آموزانی که دچار ترس یا نگران از  نرسیدن به اهداف خود هستند، زمانی که به برنامه ریزی می رسند، بی فایده و بی اثر می شوند. یک دانش آموز خوب باید به  خود  تلقین کند  تا به توانایی ها و مهارت های خودش  ایمان بیاورد و با مدیریت قوی و اجرای هوشمندانه برنامه به اهداف خود نزدیک شود.اگر مدیریت ضعیفی بر اجرای برنامه ریزی داشته باشیم و یا به عنوان مثال بنا به هر دلیلی مانند رفتن به مهمانی ، تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیون ، قرارهای دوستانه و…  برنامه طراحی شده خود را کنار بگذاریم هیچ زمان موفق نخواهیم شد.

 

موانع برنامه ریزی

 

  1. عدم خلاقیت:

در طراحی برنامه ریزی باید خلاق باشیم. روزمرگی می تواند اجرای برنامه را با بی میلی و یک نواختی همراه کند. دانش آموزان باید خلاقانه فکر کنند و در برنامه خود ساعاتی را برای تفریح و انجام کارهایی که دوست دارند اختصاص دهند و یا روش های مختلفی را برای درس خواندن قرار دهند به عنوان مثال یک روز  کتاب  را مطالعه کند و یک روز به تماشای فیلم های کمک آموزشی بپردازد  ، یک روز برای مطالعه به کتابخانه برود و…. . این روش باعث می شود دانش آموز با داشتن خلاقیت در طراحی برنامه دچار خستگی و بی حوصلگی نشود و برای اجرای برنامه خود همیشه اشتیاق داشته باشد.

 

اگر به یک برنامه اصولی و خوب نیاز دارید ما درکنارتان هستیم. با ما تماس بگیرید.

 

مترجم : غزال عطائی

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

دانلود متن

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=700
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۶ مانعی که در یک برنامه ریزی خوب وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.