زمان مطالعه : ۵ دقیقه

۶ دلیل مهم برای یادداشت برداری کلاسی

یادداشت برداری یکی از بهترین استراتژی ها در جهت مطالعه و کار کردن است. هرکس که در زندگی عادت به یادداشت برداری داشته باشد، نتایج فوق العاده ی آن را درک خواهد کرد. این موضوع خصوصا برای دانش آموزان بسیار کاربردیست. بسیاری از دانش آموزان هر روز در کلاس تلاش بر این دارند که تمامی مطالب را یادداشت کنند در صورتی که به آنان برای این کار آموزشی داده نشده است. بعضی از افراد سعی در نوشتن تمام مطالب را دارند در حالی که بعضی دگر تنها قسمت هایی را می نویسند که از نظر آنها مهم تر است و البته کسانی نیز هستند که در کلاس وقت خود را به کار های متفرقه می گذرانند و فقط گوش می دهند. بهرحال در هر صورت باید بدانید که روش یادداشت برداری برای موفقیت شما در تحصیل بسیار پر اهمیت است. در این مقاله به فواید یادداشت برداری می پردازیم

 

6 دلیل برای یادداشت برداری

 

 

۱- توانایی مرتب سازی مطالب

اولین فایده ی یادداشت برداری توانایی مرتب ساختن مطالب است. زمانی که شما یادداشت هایتان را تبدیل به گراف ها، جداول، خلاصه درس ها و یا سوالات میکنید، در حال انجام مرتب سازی مطالب هستید. یادداشت برداری اصولی موجب افزایش مهارت های شما در مرتب کردن مطالب می شود. درنتیجه شما مطالب را راحت تر به یاد آورید.به جای این که مدت زمان زیادی را صرف گشتن به دنبال مطالب در میان جزوات و کتاب های خود کنید می توانید اقدام به مطالعه ی همین خلاصه ها کنید و مطلب را بازیابی کنید.

 

این مقاله را نیز بخوانید         اهمیت و روش یادداشت برداری در کلاس

 

۲- توانایی تمرکز بیشتر و شنیدن مطالب

تمرکز بیشتر و افزایش توانایی شما در شنیدن مطالب سر کلاس، از فواید یادداشت برداری است. زمانی که شما در حال یادداشت برداری هستید، مجبورید به کسی که در حال فراهم آوری اطلاعات برای شماست، گوش فرا دهید و تمام توجه خود را معطوف به آن فرد کنید. بنابراین برای این که بتوانید یادداشت های خوبی را بردارید، می بایست تمرکز خود را در کلاس حفظ کنید تا بتوانید مطلب را فراگیری کرده و بنویسید. این کار مهارت های شنیداری شما را در امر یادداشت برداری افزایش می دهد. این کار باعث می شود که یادآوری مطالب و فرآیند یادگیری برایتان آسان شود. اگر در کلاس یادداشت برداری نکنید آنگاه ذهنتان معطوف به مباحث حاشیه ای می شود که این موضوع باعث  می شود که مهارت شنیداری و تمرکز شما بهبود نیابد و درس را نیاموزید.

 

6 دلیل برای یادداشت برداری مطالب

 

۳- رمز گذاری اطلاعات

به راستی ۶ دلیل مهم برای یادداشت برداری کلاسی چیست ؟ بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که فرآیند یادداشت برداری موجب ایجاد نوعی رمز گذاری برای یادگیری مطالب می شود. محققان بر این عقیده اند که این کار می تواند برای دانش آموزان بسیار مفید باشد. زمانی که شما یادداشت برداری می کنید، می توانید مطالب بیشتری را در مدت زمان کم تری در مقایسه با زمانی که مطالب را از روی کتاب ها مطالعه می کنید، فراگیرید. علت این موضوع این است که مطالب برایتان آسان می شود و سیل عظیم اطلاعات به یکباره در ذهنتان می نشیند. قطعا زمانی که بخواهید این اطلاعات را بازیابی کنید، در مدت زمان کم تری می توانید، مطالب را به یاد آورید. بنابراین، یادداشت برداری  و تمرین های مرتبط با آن به عنوان یکی از ابزارهای کمکی یادگیری می تواند برایتان بسیار مفید باشد. البته این نکته هم قابل توجه است که با استفاده از ماژیک های شبرنگی در یادداشت هایتان ، یادگیریتان بهتر نیز خواهد شد. با این روش به راحتی مغزتان مطالب را به یاد خواهد آورد. به طور خلاصه یادداشت برداری یادگیری مفهومی شما را بهبود می بخشد و مرور را برای ذهنتان آسان تر میکند.

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۸ روش برای دو برابر شدن سرعت مطالعه 

 

۴- ایجاد علاقه برای یادگیری

برخی از اوقات شاید نسبت به مطلب که مطالعه می کنید علاقه نداشته باشید. این موضوع می تواند به این علت باشد که شما نمی توانید مطلب را به راحتی فراگیرید و یااین که به هر دلیلی از آن موضوع لذت نمی برید. اما اگر از امروز تصمیم بگیرید که مرتبا یادداشت برداری کنید، آنگاه بعد از مدتی نگرشتان نسبت به درستان تغییر خواهد کرد. علت این موضوع این است که شما در هنگام یادداشت برداری با استفاده از خلاقیت خودتان و علایقتان، با استفاده از نمادها، رنگ ها ، عکس ها و ….، مطلب را برای خود جذاب تر می کنید. این کار با عث می شود که مطالب را به حافظه ی بلند مدت خود هدایت کنید و برای امتحان کارتان آسان تر خواهد شد. آنچیزی که موفقیت افرادی که یادداشت برداری میکنند  را تضمین می کند و آنهایی که این کار را انجام نمی دهند را به مخروبه ی شکست می کشاند همین نگرش ها ی ساده است که در فرآیند مطالعه قابل تغییر است.

 

دلایل مهم یادداشت برداری

 

 

۵- افزایش بازدهی درسی

مشخصا یکی از فواید یادداشت برداری افزایش بازدهی و عملکرد شماست. تحقیقات ثابت کرده است افرادی که یادداشت برداری می کنند، به راحتی نمرات بالاتری را از دیگر افراد کسب می کنند.در کنار این موضوع ، هرچه که شما بیشتر یادداشت برداری می کنید، مطالب بیشتری را فرا میگیرید. پس قاعدتا شما نتایج بهتری را نسبت به رقبایتان کسب خواهید کرد. برای هرچه بیشتر بهره بردن از یادداشت هایتان گاها آنها را مرور مکنید. زیرا در این روش بهره وری فزایش  خواهد شد. با این تفاسیر یادداشت برداری به همراه مرور مستمر تضمینی  بر موفقیت های شما در تحصیلتان خواهد بود.

 

این فیلم را نیز ببینید                       نکات مهم انتخاب کتاب کمک درسی 

 

۶- افزایش میزان موفقیت

قطعا کاربرد اصلی یادداشت برداری در بالا بردن میزان موفقیت شماست. این کار از هر روشی میزان موفقیت تحصیلی شما را بیشتر خواهد کرد. اما برای این کار باید فضای مناسبی نیز موجود باشد. این فضا با دقت زیاد شما در پیدا کردن مطالب کلیدی، کشیدن گراف ها، جداول، خلاصه برداری و غیره… ایحاد خواهد شد. راه رسیدن به موفقیت یادشدات برداری مناسب است. افرادی که این کار را به خوبی انجام می دهند، باید در کلاس به تدریس به خوبی گوش فرا دهند و همزمان مطالب را بنویسند و در همان لحظه باید بین مطالبی که برای امتحاناتشان مناسب است و آنهایی که مفید نیست، انتخاب کنند و بر روی کاغذ ثبت کنند. قطعا این روش ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

 

اگر هنوز در مورد روش های یادداشت برداری دچار مشکل هستید با ما تماس بگیرید گروه آموزشی دکتر دنا در کنارتان است.

 

مترجم : محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

 

 

دانلود نمونه سوال امتحانی رایگان زیست یازدهم فصل اول با پاسخنامه تشریحی شماره یک

 دانلود متن

 

دانلود صوت