0
0

۵ روش مطالعه نادرست که دبیران و مشاوران پیشنهاد می کنند.

2130 بازدید
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روش مطالعه صحیح نکته بسیار مهمی در موفقیت تحصیلی است. شاید شما از این جملات زیاد شنیده باشید ((یادداشت های خود را مرور کنید، همه فصل را بخوانید و تکالیفتان را انجام دهید و…)) بسیاری از عادات مطالعه غلط در این نصایح به ظاهر مفید پخش شده اند . در این جا ۵ تا از رایج ترین عادات بد مطالعه را که معلمان و مشاوران آموزش می دهند با هم مرور می کنیم

 

۱-خواندن فصول  کتاب درسی قبل از تدریس

بسیاری از دبیران معتقدند برای این که آمادگی ذهنی داشته باشید قبل از تدریس فصل را مرور کنید . اما این فرایند فقط زمان شما را به هدر می هد . بهتر است به جای خواندن فصل جدید ،قسمت تدریس شده را چندین بار خوانده و از خود آزمون بگیرید . این کاری است که به هر حال مجبورید برای امتحان میان ترم و پایان ترم انجام دهید.

 

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۲- مطالعه با هم کلاسی ها

مطالعه گروهی مناسب همه افراد نیست. اول خود را آزمایش کنید که آیا مطالعه گروهی مناسب شماست ؟ آیا در تنهایی درس بخوانید بهتر است یا در میان دوستان ؟ بعضی از افراد در اتاق مطالعه بهتر درس را فرا می گیرند.

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۵ روش مطالعه خوب که سرعت درس خواندن شما را سه برابر میکند

 

۳- مرور کردن یادداشت ها بعد از کلاس

مرور سطحی یادداشت ها فقط زمانتان را هدر می دهد و کاملا بی فایده است. اما هنوز بعضی از معلمان آن را پیشنهاد می دهند. تلاش کنید مفاهیم کلیدی درس را خودتان دوباره خلق کنید . تنها زمانی به یادداشت های کلاسی مراجعه کنید  که آنها را دوباره به زبان ساده و فشرده نوشته اید.

 

این فیلم را نیز ببینید      روش مطالعه چند درس سخت در یک زمان محدود

 

۴- در یک مکان آرام درس بخوانید و آرام بودن را تمرین کنید

ممکن است معلم یا مشاور به شما پیشنهاد دهد به کتابخانه رفته و در یک فضای ساکت درس بخوانید. اما اگر شما نوجوان باشید تحمل این شرایط برایتان خیلی دشوار است. جداکردن نوجوانان از موسیقی تقریبا غیر ممکن است. بهتر است خود را بیازمایید . بعضی از افراد هنگام شنیدن موسیقی بهتر درس می خوانند تا در یک کتابخانه آرام.

 

 

این فیلم را نیز ببینید     روش مطالعه صحیح درس های سخت

 

۵- نکات مهم را دائما در حافظه یادآوری کنید.

بعضی از معلمان پیشنهاد می کنند مطالبی را که حفظ کرده اید در طول ۲۴ ساعت شبانه روز دائم بیاد آورید. به یاد آوردن یک مطلب در زمان حال دلیلی بر فراموشی آن در آینده نیست. پس بهتراست تنها در ساعات مشخصی از شبانه روز به یادداشت هایتان مراجعه کرده و انها را در حافظه بلدن مدت ذخیره کنید.

جهت انجام برنامه ریزی درسی و مشاوره کنکور با ما تماس بگیرید

 

 

دانلود فایل صوتی 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=202
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۵ روش مطالعه نادرست که دبیران و مشاوران پیشنهاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.