0
0

۵ دلیل که چرا باید با برنامه درس بخوانیم

2880 بازدید
5 دلیل که چرا باید با برنامه درس بخوانیم
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

چرا باید با برنامه درس بخوانیم

معمولا دانش آموزان به افرادی توجه می کنند که به موفقیت های بزرگ درسی دست پیدا کرده اند. رسیدن به رشته رویایی  آن هم در دانشگاه های برتر یک شبه بدست نمی آید. بسیاری از موسسات آموزشی مدعی هستند که می توانند افراد را در مدت زمان بسیار کوتاهی به آنجه می خواهند برسانند. . متاسفانه این نوع دیدگاه افسانه ای بیش نیست . در دست آوردهای بزرگ برنامه ریزی دقیقی وجود دارد. وجود برنامه ریزی برای رسیدن موفقیت در کنکور امری حیاتی است. در این فیلم آموزشی ۵ دلیل را بازگو می کنیم که اگر این دلایل را بدانید قلم و کاغذ بدست می گیرید و شروع به برنامه ریزی می کنید:)

۱)برنامه ریزی کمک می کند تا اهداف واضح شوند.

یکی از مفید ترین جنبه های برنامه ریزی ایجاد اهداف و به سرانجام رسیدن آن است. زمانی که مهم ترین هدف زندگی یعنی قبولی در رشته دلخواه را بر روی کاغذ می نویسید ذهنتان به طور خودکار چهارچوب کلی رسیدن به آن را تحلیل می کند و این موضوع شما را شگفت زده می کند. به طور کلی سه نوع هدف وجود دارد : اهداف کوتاه مدت ، اهداف میان مدت و اهداف بلند مدت.  هدف کوتاه مدت آنهایی هستند که طی ۲-۳ هفته آینده به سرانجام می رسند. مانند برگزاری یک امتحان یا تحویل پروژه . هدف میان مدت را می توانید برای طی چند هفته یا چند ماه آینده مدنظر داشته باشید مانند بالارفتن تراز در آزمون های آزمایشی یا گرفتن نمره بالا در آزمون نهایی . اهداف بلند مدت بیشتر ذهنی هستند و آرزوهای بلند مدت شما را شامل می شوند مانند قبولی در رشته دلخواه دانشگاهی.  پس فراموش نکنید اهدافتان را در دفتری نوشته و آن را تقسیم بندی کنید.

۲) برنامه ریزی مسیرها را مشخص می کند .

اگر مرحله قبل را انجام داده اید اولین قدم را برای ایجاد یک نقشه برای رسیدن به موفقیت برداشته اید. ایجاد یک نقشه راه به شما اجازه می دهد یکسری از اقدامات موثر را برای رسیدن به هدف انجام دهید.  زمانی که برای نوشتن نقشه راه برنامه ریزی می کنید کارهای لازم را کنار هم دسته بندی می کنید در این صورت  برای مواجهه با مشکلات آماده می شوید و از رقبای خود که برنامه ای برای کنکور ندارند پیشی می گیرید. پس هم اکنون قلم در دست گرفته و نقشه راه را بنویسید.

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها 

 

 

۳) برنامه ریزی مشکلات را بازتاب می دهد.

چرا باید با برنامه درس بخوانیم ؟ حال که اهداف را مشخص کردید و نقشه راه را کشیدید برای مرحله بعد آماده شوید. یک برنامه ریزی دقیق به شما کمک می کند تا مشکلات را قبل از وقوع پیش بینی کنید. به عنوان مثل شما در حل مسائل ژنتیک مشکل دارید . در برنامه تان این مشکل را پیش بینی کرده و زمان بیشتری را برای تسلط به آن درنظر می گیرید. اگر در برنامه ریزی دقت کافی را بخرج ندهید ممکن است مشکلات را کشف نکرده و زمان طلایی را از دست می دهید. کشف مشکلات به معنای پیداکردن آن و جایگزین کردن راه حل ها قبل از وقوع مشکل است. یادتان باشد کنکور یک رقابت ۴ ساعته نیست و مسابقه ماهها قبل از روز موعود شروع شده است. پس هم اکنون نقشه راه را مرور کرده و مشکلات را کشف کنید.

۴) برنامه ریزی شما را حرفه ای می کند.

چرا باید با برنامه درس بخوانیم؟ حرفه ای بودن به معنای آمادگی است و آمادگی مفهوم دیگری از برنامه ریزی ست. برنامه ریزی به شما حس اعتماد به نفس و آرامش می دهد هنگامی که نقشه راه می نویسید و مشکلات را شناسایی می کنید به خودتان فرصت آمادگی برای آنچه قرار است اتفاق بیافتد ، می دهید. توجه کنید قرار نیست همه چیز طبق برنامه پیش برود . خطاها ، مشکلات و شکست ها ممکن است رخ دهد . اما به کمک برنامه ریزی شما در چنین مواقعی حرفه ای برخورد می کنید .

این مقاله را نیز بخوانید                 چگونه برای کنکور برنامه روزانه درسی بنویسیم(قسمت سوم)

 

۵) برنامه ریزی به شما چشم انداز می دهد.

برنامه ریزی چشم انداز روشنی از اهداف پیش روی شما قرار می دهد. به دلیل این که نقشه راه را نوشته اید مجبور می شوید اهداف را مرتب واولویت بندی کنید و در نهایت آنرا در چشم انداز خود قرار دهید. هیچ کس دوست ندارد زمانش را برای موارد بی اهمیت هدر دهد. در روزهای اول اجرای برنامه ریزی ممکن است اهداف را گم کنید و آرزوهایتان از دست برود . برنامه ریزی به شما کمک می کند تا در هر حالی به چشم انداز تمرکز کنید . فقط و فقط در این صورت است که شما موفقیت را در آغوش می گیرید و پاداش تلاشتان را خواهید گرفت.

باز هم تاکید می کنیم ذات بشر علاقه فراوانی به باور داستان های احساسی و موفقیت های یک شبه دارد . داستان های فانتزی رسیدن به رتبه های خوب آن هم در طی چند هفته را باور نکنید به جای آن برنامه ریزی کنید ، اهداف را مشخص کنید و با اعتماد به نفس و سخت کوشی به پیش بروید . در این مسیر ما نیز کمکتان می کنیم با ما در تماس باشید 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=2576
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۵ دلیل که چرا باید با برنامه درس بخوانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.