0
0

۵ توصیه برای مطالعه ی هوشمندانه دروس

1951 بازدید
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

۵ توصیه برای مطالعه ی هوشمندانه دروس

درس خواندن یک هنر است. باید هوشمندانه درس بخوانید. اگر اصول درس خواندن هوشمندانه را بدانید دیگر نیازی نیست زمان طولانی اما بی فایده ای را برای درس خواندن اختصاص دهید . در این مقاله ۵ تکنیک که تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن بازدهی درسیتان دارد با هم مرور می کنیم.

 

 

۱- دید بلند مدت داشته باشید.

در زندگی دیجیتالی امروز، اگر امتحانات و یا کار های مهم با هم در یک تاریخ قرار بگیرند مسئله ی عجیبی نیست. چرا میگویید که به خاطر اینکه امتحان فیزیک و شیمی در یک روز هستند، حتما در یکی یا هردوی انان نمره کمی کسب میکنم؟ زمانی که برنامه ی امتحانی را برای هر کلاس از دبیرتان بگیرید و آن را بر روی دیوار طبق برنامه ای از قبل تعیین شده نصب کنید، می توانید روزهایی که کارهای مهم با هم تداخل دارند را از قبل ببینید و برای آن روز خود را آماده کنید.

 

 

۲-تمامی عوامل پرت کننده ی حواس را از خود دور کنید.

این عوامل می تواند هر چیزی باشد. اعم از پدر و مادر، هم اتاقی، خواهر و برادر، سر و صدا و هر چیزی به مانند آن. یکی از راه های خلاصی از این سر و صدا ها استفاده از هدست های کاهش صداست. زمانی که شما از این هدست ها استفاده میکنید افراد پیرامون شما به این نتیجه میرسند که سکوت را بیشتر رعایت کنند و به حقوق شما احترام بگذارند.

 

 

۳- روشنایی را تنظیم کنید.

تحقیقات نشان میدهد که مطالعه در نور روز بازدهی را بیشتر کرده و یادآوری مطالب را بهبود میبخشد.اگر همیشه نمیتوانید از نور روز برای مطالعه استفاده کنید، از لامپ های که نور شبیه به خورشید را دارند استفاده کنید.شما به وضوح می توانید جزییات را ببینید و از بازتاب زیاد نور از کتاب و خستگی چشم در طولانی مدت جلوگیری کنید.

 

 

۴- از دنیای مجازی دور شوید.

ما در طول روز صد ها بار به گوشی خود مراجعه مراجعه میکنیم. یکی از عادت های مفرح ما در عصر حاضر در ارتباط بودن با افراد است.اما در زمان مطالعه باید این موضوع مدیریت شود.گوشی همراه خود را خاموش کرده و از تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی دوری کنید. بعد از آنکه مطالعه را به سرانجام رساندید نگاهی کوتاه برای پاسخ به پیام های مهمی که برایتان ارسال شده است، مناسب می باشد.

 

 

۵-مکان مناسبی را مطالعه انتخاب کنید.

بعضی از افراد در حالت خوابیده درس میخوانند و دیگران برای مرور جزوات و آمادگی، کتابخانه را ترجیح میدهند. البته بعضی دیگر هم علاقه به مطالعه در آشپزخانه دارند و تمام وسایلشان را روی میز ناهار خوری پهن میکنند و دیگر افراد نیز در گروه ها درس را بهتر فرا میگیرند.حتما فضایی را پیدا کنید که با توجه به سبک مطالعه خودتان، که در مقالات دیگر این سایت به آنان پرداخته شده است، برایتان کارایی بهتری را دارد.

 

اگر هنوز هم در مطالعه یا اجرای برنامه مشکل دارید با ما تماس بگیرید ما در کنارتان هستیم.

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر سمیرا افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=1751
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۵ توصیه برای مطالعه ی هوشمندانه دروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.