0
0

۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

1226 بازدید
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

این موضوع کاملا عادی است که شما حتی از بعد از آنکه تلاش بسیاری را در جهت دریافت نمره ی عالی در درس هایتان می کنید، به آن نمی رسید و همچنان به دنبال یافتن راه جدیدی برای افزایش نمرات خود هستید. اما اول باید مشکل را دریابید. شاید به شیوه ای اشتباه درس می خوانید. برای موفقیت در امتحانات باید از یک استراتژی موثر استفاده کنید. دانش آموزان در دوران دبیرستان اغلب دچار اشتباهاتی می شوند و از روش های نادرستی برای درس خواندن استفاده می کنند. این اشتباهات در روش های مطالعه باید هرچه زودتر اصلاح شوند. حال این اشتباهات چیست؟ مقاله را بخوانید.

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 

۶- عدم حضور در کلاس

برخی از دانش آموزان به هر نحوی اقدام به فرار از کلاس می کنند. اما دقیقا باید در همان درس هایی که بیشترین مشکل را دارید ، حضور پیدا کنید. در کلاس ها دبیران دقیقا همان  مطالبی را آموزش می دهند که بیشترین احتمال وجود سوالات  از آن مباحث در امتحان را دارند. آنها گاها اقدام به تکثیر جزوات و یا نمونه سوالاتی را می کنند که در امتحانات خود از آنها بیشترین بهره را می برند. زمانی که شما از کلاس به هر بهانه ای فرار می کنید، تمامی مطالب مهمی که دبیرتان قصد آموزش آنها را به شما دارد را از دست می دهید و نمره ی خوبی را در پایان ترم کسب نمی کنید. حال باید چه کرد؟ در کلاس حضور فعال داشته باشد. با دبیر در تعامل سازنده ی پرسش و پاسخ باشید تا مطلب را درک کنید. این کار مغزتان را فعال تر کرده و مطلب را راحت تر به یاد می آورید.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید              ۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت اول )

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 

۷- عقب انداختن کارها

بسیاری از افراد کار های خود را دائم عقب می اندازند و برای  دانش آموزان هم این موضوع وجود دارد. زمانهایی وجود دارد که به هیچ نحو نمی توانید خود را قانع کنید که درس بخوانید. در این زمان ها استراحت کنید. این موضوع به این علت است که زمانی که شما مطالعه را به تعویق می اندازید، نمی توانید تمام مطالب را به یاد آورید و همه ی کار ها را نیمه کاره انجام می دهید. زمانی که به مدت زمانی طولانی مشغول به مطالعه می شوید، خسته می شوید و از آن فرار خواهید کرد. برای این که بتوانید میزان بازدهی یادگیری خود را افزایش دهید، باید مدت زمان استراحت را با توجه به سختی مطالب دروس زیاد تر کنید. البته زیاد شدن این مدت زمانی به معنای شروع بازی های ویدیویی نیست. این زمان های برای آرامش ذهنی شما و برای ایجاد فرصتی برای ذهن در راستای جذب اطلاعات جدید است. متخصصان بر این باورند که هر ۴۵ دقیقه مطالعه نیاز به استراحت ۵ الی ۱۰ دقیقه ای دارد.در این زمان ها چشم هایتان را ببندید و تلاش کنید هر آنچه که خوانده اید را بازیابی کنید.

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 

۸- یادداشت برداریشان غیر اصولی است.

یادداشت برداری که به یادداشت های خطی معروفند همان هایی هستند که دانش آموزان در طول کلاس می نویسند. برخی از دانش آموزان تمامی صحبت های دبیر را یادداشت می کنند. از یک نظر این کار بسیار خوبی است اما از نظر کلی این کار دانش آموزان را دستپاچه و گیج میکند. زمانی که تلاش میکنید که تمامی مطالب را یادداشت کنید، قطعا قسمت های کلیدی درس را از قلم می اندازید. یکی دیگر از مضرات این نوع یادداشت برداری، عدم توانایی شما در توجه به دبیر و آنچه که در حال تدریس می باشد، است که این موضوع باعث می شود شما نتوانید درس را یاد بگیرید. حال راه حل چیست؟ شما باید تنها نکات و موضوعات کلیدی را یادداشت کنید و آنها را با فلش به یکدیگر متصل کنید. زمانی که اقدام به کشیدن این گراف ها و فلوچارت ها می کنید، احتمال این که مطالب راحت تر به حافظه ی بلند مدتتان منتقل شود و آنها را راحت تر به یاد آورید، بیشتر است.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.               الگوی موفقیت به روش کافه تریا

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 

۹- از خود آزمون نمی گیرند.

بسیاری از دانش آموزان وقت زیادی را صرف مطالعه می کنند اما از خود آزمون می گیرند. شاید از نظر خود تمامی مطالب را کاملا یاد گرفته باشید اما قطعا قسمت هایی نیز موجود است که از ذهنتان فراموش شده است. این قسمت ها زمانی آشکار می شوند که از خودتان آزمون بگیرید.زمانی که تمامی مطالب را مطالعه کردید آنگاه باید از خود امتحان بگیرید. اگر نمونه سوال ندارید، می توانید از اینترنت در جهت به دست آوردن این نمونه سوالات استفاده کنید. برای مثال در سایت دکتر دنا شما می توانید سوالات مربوط به درس زیست شناسی را بیابید. همچنین اگر از معلم خصوصی بهره می برید، از وی درخواست کنید تا از شما امتحان بگیرد. گاهی از اوقات دانش آموزان خود را دست بالا میگیرند. این آزمون ها می تواند تصویر درستی از میزان یادگیریتان را به شما بازگرداند. یک هفته قبل از امتحان پایانی اقدام به دریافت این نمونه سوالات کنید.بر اساس نتایج این آزمون ها می توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و بر اساس آنها برنامه ریزی کنید.

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 

۱۰- مطالعه با دوستان

مطالعه ی گروهی همیشه مناسب نیست.در گروه های مطالعه افراد انگیزه ی بیشتری را برای مطالعه دارند. اما گاها این گروه ها تبدیل به گروه های خوش گذرانی، بازی ، گفت و گو و غیره می شود که در نهایت برای شما بازدهی چندانی ندارد. این کار نباید تبدیل به دورهمی شود و زمانی به یاد درس خواندن بیفتید که دیگر خیلی دیر شده است. همیشه قبل از امتحان بهتر است که به تنهایی درس بخوانید. اگر برای موضوع و یا مسئله ای نیازمند کمک دوستتان هستید از وی شخصا درباره ی آن سوال کنید.

 

 این فیلم را نیز مشاهده کنید.          هدفگذاری ۶ مرحله ای برای رسیدن به موفقیت درسی

 

11 نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

 ۱۱-تقلید از دیگران

هر دانش آموزی برای خود راه و روشی را برای مطالعه دارد. تقلید از دیگر دانش آموزان و یا انجام پیشنهادات دبیران همیشه نمی تواند برای شما کارساز باشد. پیروی از روش مطالعه ی بهترین دانش اموزان کلاس کار درستی نیست. رویه ای که آن دانش آموز نسبت به مطالعه در پیش گرفته است ، برای شما مناسب نیست. بنابراین به شکل کورکورانه از دیگران تقلید نکنید. شما فردی مستقل با تمایلات منحصر به فرد هستید. هیچ کس در این جهان نمی تواند به اندازه ی شما خودتان را بشناسد. از راه هایی که خود برای یادگیری بلدید استفاده کنید و با تمام وجود آنها را ادامه دهید. اما گاها شما دارای عادت هایی هستید که باید تغییر کنند. هر چه زودتر اقدام به تغییر این عادات کنید. از روشی مناسب که به سلامتیتان ضربه نمیزند تا فرا رسیدن روز امتحان استفاده کنید. استرس خود را متوقف کنید، خوب بخوابید و غذای سالم میل کنید. این بار قطعا نتایج شما تغییر خواهد کرد.

 

اما به یاد داشته باشید که گرفتن نتایج عالی بدون برنامه ریزی تقریبا محال است. پس دست به کار شوید و شروع به برنامه ریزی کنید اگر هم نمی دانید چگونه با ما تماس بگیرید . ما شما را راهنمایی می کنیم.

 

مترجم : محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=827
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت دوم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.