0
0

۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت اول )

2024 بازدید
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت اول )

این موضوع کاملا عادی است که شما حتی از بعد از آنکه تلاش بسیاری را در جهت دریافت نمره ی عالی در درس هایتان می کنید، به آن نمی رسید و همچنان به دنبال یافتن راه جدیدی برای افزایش نمرات خود هستید. اما اول باید مشکل را دریابید. شاید به شیوه ای اشتباه درس می خوانید. برای موفقیت در امتحانات باید از یک استراتژی موثر استفاده کنید. دانش آموزان در دوران دبیرستان اغلب دچار اشتباهاتی می شوند و از روش های نادرستی برای درس خواندن استفاده می کنند. این اشتباهات در روش های مطالعه باید هرچه زودتر اصلاح شوند. حال این اشتباهات چیست؟ مقاله را بخوانید.

 

11 نکته برای افزایش نمره ی امتحان

 

 

۱- مطالعات شبانه دیر هنگام:

امروزه دانش آموزان شب ها تا دیر وقت مشغول انجام تکالیف و کار های عقب افتاده هستند.این موضوع خصوصا در شب های منتهی به امتحانات بیشتر می شود. این موضوع کاملا درست است که شما در روزهای قبل از امتحانات نیاز به تلاش بیشتر داشته باشید، اما این به معنای آن نیست که کل شب را بیدار بمانید. شب بیداری شما را به نتایج مطلوب نمی رساند. شب ها بدن انسان به علت کار های روزانه خسته می شود. شب هایی که شما اقدام به درس خواندن می کنید، احتمالا بسیاری از مفاهیم را نمی توانید درک کنید. شما شاید فکر کنید که بعد از مطالعه برای امتحان کاملا آماده اید ولی این موضوع حقیقت ندارد. هرشب حداکثر تا نیمه شب اقدام به مطالعه کنید و صبح زودتر بیدار شوید تا مغزتان فعال تر عمل کند. بهترین زمان برای مطالعه صبح است.

 

11 نکته برای افزایش نمره ی امتحان

 

۲- مطالعه در کنار عوامل پرت کننده ی حواس:

امروزه عوامل پرت کننده ی حواس بسیار زیاد هستند. متاسفانه استفاده از صفحات مجازی و چرخیدن در اینترنت و همینطور گفت و گو های انلاین در هنگام درس خواندن، شما را از رسیدن به هدفتان باز می دارد. اگر چنین عادتی را دارید الان زمان تغییر است. هیچ فردی در جهان وجود ندارد که بتواند چند کار را همزمان با کیفیت بالا به اتمام برساند.زمانی که تمرکزتان را بر روی گوشی همراهتان می گذارید قطعا چیزی از درس را درک نخواهید کرد. به عنوان یک دانش آموز ، برای رسیدن به موفقیت باید به صورت مداوم، اقلا ۲ یا ۳ ساعت بدون از دست دادن تمرکز، مطالعه کنید. قطعا زمانی که در حال کار کردن با گوشی و یا نشستن رو به روی دستگاه بازی خود هستید، این امر غیر ممکن است. برای این موضوع چه باید کرد؟ همیشه محیطی آرام و بی سر وصدا را برای آمادگی امتحاناتتان انتخاب کنید. در مدرسه کتابخانه مکان مناسبی است و در خانه فضایی را پیدا کنید که هیچ صدایی باعث بر هم خوردن تمرکزتان نشود.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.         ۴ تکنیک ساده برای توقف سریع استرس درسی

 

 

11 نکته برای افزایش نمره ی امتحان

 

 

۳-استفاده نکردن  از ابزار های مناسب مطالعه.

اگر بی هدف اقدام به آمادگی برای امتحاناتتان کنید، نمره جالبی بدست نمی آورید. زمانی که شما از ابزار های مناسب برای مطالعه استفاده نمی کنید، به هر اندازه ای که تلاش کنید، به نتیجه دلخواه نمی رسید. از جزوه ی خود غافل نشوید، به دنبال اطلاعات بیشتر برای یادگیری درستان بگردید.ابزار های آنلاین بسیاری برای افزایش سطح یادگیری شما وجود دارد. به جز ابزار های مطالعه ی آنلاین، شما می توانید از نمونه سوالاتی که دبیرتان در اختیارتان می گذارد استفاده کنید. بر این اساس استراتژی مطالعه ی خود را تدوین کنید.

 

11 نکته برای افزایش نمره ی امتحان

 

۴- خلاصه برداری نکردن

اگر در تحصیل از خلاصه برداری اجتناب می کنید، پس باید در این رفتار خود تجدید نظر کنید. علل بسیار زیادی برای برنامه ریزی و خلاصه برداری وجود دارد.این کار به شما کمک می کند تا مطالب را دسته بندی کنید و اطلاعت زیادی را به شکلی منطقی برای خود ساده کنید. گاهی اوقات دانش آموزان کل جزوه ی خود را مرور میکنند اما برای بار دوم بهتر است که خلاصه برداری انجام شود تا مطالب مهم تر آشکار شده و در ذهنتان جای گیرند. گاها درس را بلند بخوانید تا مطالب در ذهنتان بهتر جای گیرد. زمانی که آرام درس می خوانید ذهنتان به مسائل دیگر منحرف می شود. اما زمانی که بلند می خوانید تمامی تمرکزتان به مطلب معطوف می شود و پیشرفتتان را در یادگیری سرعت می بخشد.

 

11 نکته برای افزایش نمره ی امتحان

 

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.             ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۵- شبرنگی کردن بی فایده

تقریبا تمام دانش آموزان از شبرنگ ها در جهت مشخص کردن نکات کلیدی پاراگراف هایی که مطالعه می کنند، استفاده می کنند. با این وجود اثبات شده است که استفاده از این ماژیک ها در یادگیری فرد برای امتحانات تاثیر چندانی ندارد. این موضوع درست است که شبرنگ ها موجب افزایش یادگیری تصویری می شوند، اما موجب پایداری مطالب در ذهن دانش آموز نخواهد شد. شاید شما بر این عقیده باشید که مرور مطالبی که شبرنگی شده اند، موجب تقویت یادگیریتان خواهد شد. اما این موضوع درست نیست. برای درک بیشتر از مطالب بهتر این است که کل فصل را بخوانید و جزوه ی دبیرتان را مرور کنید. حال باید چه کرد؟ در کنار شبرنگی کردن می توانیداز خود امتحان بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا تمامی مطلب را به یاد آورید و در امتحان پیش رو نمره ی خوبی را کسب کنید.

 

اما به یاد داشته باشید که گرفتن نتایج عالی بدون برنامه ریزی تقریبا محال است. پس دست به کار شوید و شروع به برنامه ریزی کنید اگر هم نمی دانید چگونه با ما تماس بگیرید . ما شما را راهنمایی می کنیم.

 

مترجم : محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=816
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۱ نکته برای افزایش نمره امتحان ( قسمت اول )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.