0
0

۱۰ عادت بسیار موثر در مطالعه

2168 بازدید
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

۱۰ عادت بسیار موثر در مطالعه

از عادات موثر مطالعه  میتوان برای بالا بردن قدرت حافظه و یادآوری مطالب استفاده کرد. این عادات شامل داشتن نگرش درستی از مطالعه، انتخاب محیطی مناسب، به حداقل رساندن عوامل پرت کننده ی حواس محیطی، چیدن برنامه ای واقع گرایانه و انجام بازی های افزایش حافظه است.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۱- رویکرد شما نسبت به مطالعه چیست؟

بعضی از اوقات شما نمیتوانید خود را مجبور کنید که با ذهنیتی مناسب مطالعه کنید. در این مواقع از مطالعه اجتناب کنید.اگر ذهن شما با موضوعی خانوادگی و یا بازی ویدیویی که قرار است به زودی منتشر شود درگیر شده است مطالعه خوبی نخواهید داشت.  زمانی به مطالعه برگردید که ذهنتان آزاد باشد.

 

 

۲- زمان مطالعه ی شما مهم است.

بسیاری از افراد در محیط هایی مطالعه میکنند که نمی توان در آن تمرکز کرد. مکانی با عوامل پرت کننده ی حواس مکانی مناسب برای مطالعه نیست.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

این فیلم را نیز مشاهده نمایید.                   ۴ تکنیک برای بالا رفتن سرعت مطالعه

 

 ۳- وسایلی را همراه خود داشته باشید که به آنها نیازمندید.

متاسفانه زمانی که محیطی ایده آل را برای مطالعه میابید، وسایلی را همراه خود میکنید که به آنان نیاز ندارید. برای مثال برای یادداشت برداری و بازیابی یادداشت ها، لپ تاپ را همراه خود میاورید که بسیار برای پرت کردن حواس شما در حین مطالعه وسیله ی قدرتمندیست. فعالیت هایی از جمله بازی کردن، تماشای فیلم، چک کردن تلگرام و برنامه های اجتماعی و صفحات مجازی و همچنین انجام یادداشت های بی مورد که همگی هیچ ارتباطی با مطالعه ی شما ندارند و شما را از رسیدن به هدف بازمیدارند. پس از خود سوال کنید واقعا شما به وجود لپ تاپ برای یادداشت برداری نیاز دارید و یا همان روش قدیمی کاغذ و مداد و خودکار کافیست؟  تلفن همراهتان را نیز در مکانی قرار دهید که کم ترین حواس پرتی را برای شما ایجاد کند.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۴- از یادداشت هایتان خلاصه برداری کنید و آنان را دوباره نویسی کنید.

بسیاری از افراد اغلب درمیابند که ساختاری استاندارد از خلاصه برداری، آنان را به اصل و رئوس مطالب میرساند.آنان همچنین میدانند که ارتباط دادن مطالب با یکدیگر به آنان کمک میکند که مطالب را سر جلسه امتحان راحت تر به یاد آورند. نکته ی مهم در خلاصه برداری این است که خلاصه ها به عنوان قویترین ابزار آموزشی با کلمات خودتان نوشته شده اند  که در یادگیری بسیار موثرتر عمل میکنند. تمام افراد در چینش مفاهیم در کنار یکدیگر با هم متفاوت اند این موضوع در روانشناسی شناختی به چانکینگ معروف است. پس زمانی که قصد آن را دارید که از جزوات و خلاصه های دیگران استفاده کنید قطعا این موضوع را بیاد داشته باشید که آن را به زبان خود و با برداشت خود دوباره نویسی کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید قطعا در به یاد آوری مطلب سر جلسه امتحان به مشکل برخواهید خورد.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۵– بازی های افزایش حافظه را انجام دهید.

بازی های حفظی و یا همان ابزار های حفظی روش هایی برای به یادآوری مطالب با استفاده از مجموعه ای ساده از لغات رایج است. بسیار از افراد زنجیره ای از لغات را در کنار هم قرار میدهند تا جمله ای نامفهوم را شکل دهند که این جمله به آنان در به یادآوری مطلب کمک میکند.برای مثال حروف هر لغات به معنای مفهومی کامل است که شما سعی در یادگیری آن دارید. برای مثال در جمله ی(( هر فردی نیازمند تفریح است)) می توانید با استفاده از حروف اول لغات این جمله رمز (هفنتا) را بسازید که یادآوری مطالب را برای شما مثل آب خوردن کند.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.                    ۷ تاثیر مطالعه گروهی در بالا بردن بازده درسی

 

۶- با خودتان و یا دوستانتان تمرین کنید.

ضرب المثل معروف که میگوید نابرده رنج گنج محقق نمیشود کاملا درست است. شما میتوانید خود را با تست زنی، انجام ازمون های دوره ای، فلش کارت ها و جعبه ی لایتنر محک بزنید. اگر آزمون آزمایشی در دسترستان نیست خودتان با کمک دوستانتان یک نمونه را آماده کرده و خود را تست کنید. اگر آزمونی که قبلا گرفته شده را در اختیار دارید میتوانید از آن به عنوان راهنما استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که قطعا سوالات امتحان جدید با این امتحان های قدیمی تفاوت خواهد داشت.  آنگاه است که شما از شرایط به وجود آمده در سر جلسه امتحان آسیب پذیر خواهید شد. این آزمون ها به شما کمک خواهد کرد تا مفاهیم پیچیده مطالب را متوجه شوید و با انواع سوالات آشنا شوید نه این که به شما سوالات نهایی را تحویل دهند.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۷- برنامه ای را تنظیم کنید که خود را ملزم به انجام آن میکنید.

بسیاری از افراد زمانی سراغ مطالعه میروند که حوصله آن را داشته باشند و یا آنکه زمان خالی داشته باشند. اما اگر زمان مطالعه خود را همانند ساعاتی که در مدرسه هستید، برنامه ریزی کنید، درخواهید یافت که فرآیند مطالعه برایتان لذت بخش تر است. به جای مطالعات سنگین شب امتحانی بهتر است که خود را در طول سال آماده امتحان پایان ترم و یا کنکور کنید. اگر که هر روز روزی ۱ ساعت را برای درسی خاص،خصوصا روزهایی که آن درس را در مدرسه تدریس میکنند قبل و یا بعد از آن جلسه درسی، اختصاص دهید، آنگاه بعد از مدتی خواهید یافت که درس را بهتر درک میکنید.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۸- به خود پاداش دهید و استراحت کنید.

از آنجایکه بسیاری از افراد به مطالعه نگاه وظیفه ای دارند و برایشان بسیار سخت است، آن فاصله گیرند. اگر در هر صورت سعی بر آن داشته باشید که بعد از انجام مطالعه برای خود پاداش در نظر گیرید ،که این پاداش میتواند هر چیزی از تفریح کردن تا بازی های ویدیویی باشد، آنگاه بعد از مدتی میتوانید تغییر فزاینده ی خود را در بازدهی آموزشی خود دریابید.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.                           سه قدم طلایی مدیریت زمان در افزایش مهارت های مطالعه

 

۹- عقل سالم در بدن سالم.

داشتن زندگی ای متعادل زمانی که در مدرسه هستید عملی دشوار است. اما هر چه که در زندگی خود تعادل بیشتری را برقرار سازید، اجزای زندگیتان بیشتر آسان میشود. اگر بخواهید زمان زیادی را بر روی بازی های ویدیویی متمرکز کنید، خواهید دیدکه زندگیتان چگونه به راحتی از تعادل خارج می شود .زمانی که تعادل در زندگیتان نباشد آنگاه موضوعی که در حوزه ی تمرکز شما نیست برایتان بسیار سخت و طاقت فرساست. تمام زمانتان را صرف مطالعه نکنید و زمانی را نیز برای گردش با دوستان و بودن در کنار خانواده اختصاص دهید.

 

10 عادت بسیار موثر در مطالعه

 

۱۰-انتظاراتی که کلاس از شما دارد را دریابید.

اساتید و دبیران مختلف انتظارات متفاوتی را از دانش آموزان خود دارند. زمانی که به خوبی سر کلاس به درس گوش میدهید و یادداشت برداری میکنید و در کنار تمامی اینها در فعالیت های کلاسی شرکت میکنید، میتوانید زمانی را نیز به ارتباط بیشتر با دبیر خود اختصاص دهید. با مراجعه به واحد مشاوره مدرسه خود قبل از شروع سال تحصیلی درباره دبیران مقطع بعدی اطلاعات تهیه کنید تا بتوانید سریع تر خود را با آنان وفق دهید و با میزان سختی و یا آسانی مطالب بیشتر آشنا شوید. بسیاری از دانش آموزان زمانی متوجه سختی مطالب میشوند که شب امتحان است و در نهایت نمره ی آنان را به شدت کاهش میدهد. اینکه از قبل بدانید با چه درسی روبه رو هستید شما را در مواجه با آن قوی تر خواهد کرد.

 

اصل اول در موفقیت تحصیلی داشتن هدف و سپس برنامه ریزی درسی است. اگر در ایجاد یک برنامه خوب دچار مشکل هستید با ما تماس بگیرید. گروه اموزشی دکتر دنادر کنارتان است.

موفق باشید

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر سمیرا افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=852
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ عادت بسیار موثر در مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.