0
0

۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

3278 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رتبه های برتر کنکور چه می کنند. آیا رسیدن به یک موفقیت بزرگ در زندگی کار غیر ممکنی به نظر می رسد؟ آیا رتبه های برتر کنکور متعلق به افراد بسیار باهوش است؟ آیا می توان رموز موفقیت رتبه های تک رقمی و دورقمی را فهمید ؟ پاسخ این سوالات فقط یک عبارت است : عادات خوب مطالعه . بله درست حدس زدید هر فردی با هر بهره هوشی می تواند به آرزوهایش برسد اگر بداند که واقعا چه باید بکند. در این مقاله سعی کردیم ۱۰ روشی که موفقان کنکور از آن استفاده می کنند به شما معرفی کنیم

 

۱-خلق برنامه مطالعه

به نظر می رسد داشتن یک  برنامه مطالعاتی کار خارق العاده ای نیست . اما دانش اموزان موفق  آینده خود را با داشتن برنامه کاری بیمه می کنند. یک برنامه کامل ولی متعادل باعث می شود بدون استرس به همه درس هایتان برسید . پس برای یافتن یک مشاور درسی خوب وقت بگذارید و قبل از هر کاری برنامه مطالعاتی خود را طراحی و بر دیوار بچسبانید.

 

 

۲- داشتن زمان استراحت در فواصل درس خواندن

آیا این نکته شما را شگفت زده کرد؟ بسیاری از دانش اموزان فکر می کنند باید حجم زیادی از مطالب را در یک بازه زمانی کوتاه در مغز خود فرو کنند. اما توانایی شما در مطالعه طولانی مدت کاهش می یابد. پس قبل از آن که مغزتان منفجر شود از پشت میز بلند شده و کمی به خود استراحت بدهید.

 

این مقاله را نیز بخوانید   ۵ تاثیر طلایی برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت در کنکور

 

۳- یادداشت برداری به سبک خودتان

موفقیت شما زمانی تضمین می شود که درس خواندن فعال را تجربه کنید. یادداشت بردارید، نقشه مفهومی بکشید و فلش کارت بسازید. دانش آموزان زیادی زمانی که داستان موفقیتشان را برای من تعریف می کنند مطالعه فعال را رمز موفقیتشان می بینم.

 

 

۴- داشتن خواب کافی

خستگی دشمن موفقیت است. چرا خواب اهمیت دارد؟ وقتی شما خوب استراحت کنید قدرت مغز شما برای درک مطالبی که در طول روز می خوانید افزایش می یابد پس خواب بهتر درس خواندن بهتر. ارتباط بین خواب و درس خواندن اغلب توسط دانش اموزانی که یک برنامه درسی نامناسب دارند نادیده گرفته می شود.

 

این فیلم را نیز ببینید     راز موفقیت افراد با رتبه برتر در چیست؟

 

۵- سوال پرسیدن

به جای آنکه یک شنونده غیر فعال باشید مثل یک دانش آموز موفق رفتار کنید. آیا می دانید آنها چه می کنند؟ آنها از تجربیات درس خواندشان با سوال پرسیدن استفاده می کنند. البته شما دوست ندارید دائما دستتان در کلاس بالا باشد اما این بدین معنی نیست که نباید سوال بپرسید . همیشه با چرا سوال بپرسید . چرا کلمه ای کوچک برای سوالات بزرگ است.

 

 

۶- به طور منظم تست بزنید

تست زدن خیالتان را راحت می کند که آیا مطالب را خوب درک کرده اید یا نه . آیا مفهوم درس را فهمیده اید . بسیاری از دانش اموزان موفق مطالبی را که یاد گرفته اند مرتب مرور می کنند . چگونه ؟ با تست زدن .

 

این فیلم را نیز ببینید       راز بزرگ دانش آموزان با رتبه برتر کنکور  

 

۷-اشتباهاتتان را ارزیابی کنید.

اگر می خواهید یک عادت خوب برای مطالعه بسازید به عقب برگردید و گذشته تان را مرور کنید. همه دانش اموزان موفق تست هایی را که غلط زدند، سوالاتی را که پاسخ اشتباه دادند و امتحاناتی را که نمره خوبی نیاوردند به طور مرتب ارزیابی می کنند. شناسایی اشتباه شما را از تکرار آن دور می کند.

 

 

۸- خود را در شرایط کنکور قرار دهید

در منزل حداقل دوبار در هفته خود را در شرایط کنکور قرار دهید. یعنی نمونه تست را آماده کرده و ساعتی را در کنار خود قرار دهید . تلاش کنید در شرایط واقعی کنکور تست بزنید تا ترس و اضطراب شما از جلسه واقعی کاهش یابد و بتوانید تمام حواس خود را به حل دقیق تست ها متمرکز کنید. شرکت در آزمون های آزمایشی نیز ایده خوبی برای کاهش اضطراب کنکور است.

 

این مقاله را نیز بخوانید      ۵ تاثیر طلایی برنامه ریزی در رسیدن به موفقیت در کنکور

 

۹- استفاده از آموخته ها در شرایط واقعی زندگی  

دانش آموزان برتر می دانند که مهارت های واقعی دانش را در زندگی واقعی بدست می آورند. یادگرفتن فقط تست زدن و گرفتن نمره خوب نیست. باید دانش را درک کنید و این که چگونه از دانش خود استفاده کنید. برای مفهومی تر یادگرفتن درس ها آنها را به طور مکرر در مواجهه با شرایط واقعی زندگی مرور کنید. این قضیه برای درس هایی مثل زیست شناسی بسیار کاربرد دارد.

 

 

۱۰- یافتن علایق دانش اموزان ممتاز

دانش اموزانی که شما تحسن می کنید به یادگرفتن عشق می ورزند. انها دوست دارند همه چیز را کشف کنند. از کنار سوالات ذهنیشان بی توجه نمی گذرند. اگر می خواهید پاسخ درستی به سوالات تستی بدهید باید مطالب را مفهومی و عمیق یاد بگیرید و این مهم زمانی بدست می آید که به درس عشق بورزید.

جهت انجام مشاوره و برنامه ریزی درسی با ما تماس بگیرید.

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود فایل صوتی

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=237
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.