0
0

۱۰ روش درس خواندن دانش آموزان موفق ( قسمت دوم)

3536 بازدید
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

روش درس خواندن دانش آموزان موفق چیست؟ چه خصوصیتی این افراد را از دیگران جدا می کند؟ در قسمت اول مقاله ۵ خصوصیت جالب و منحصر به فرد دانش آموزان موفق را با هم مرور کردیم .

این خصوصیات شامل :

۱- دانش آموزان موفق مسئولیت پذیر و فعال اند.

۲٫دانش آموزان موفق اهداف مشخص دارند.

۳٫دانش آموزان موفق سوال میپرسند.

۴٫دانش آموزان موفق این را می آموزند که دانش آموز و دبیر یک تیم هستند.

۵٫دانش آموزان موفق آخر کلاس نمی نشینند.

 

در قسمت دوم مقاله ۵ خصوصیت دیگر دانش آموزان موفق را با هم مرور می کنیم

 

۶٫ دانش آموزان موفق جزوه برداران ماهری هستند.

این دسته از دانش آموزان جزوه هایی قابل فهم و مرتب دارند که مرور را برای آنان ساده میکند. چرا در جزوه طوری مطلب بنویسید که نتوانید آن را هضم کنید؟ سوالات مورد نیاز خود را بپرسید تا جزوه شما قابل فهم شود.مروری کوتاه بر نوشته هایتان خصوصا در زمانی که تازه از کلاس به خانه بازگشته اید، شما را در به یاد اوری مطالب آن روز کمک خواهد کرد. هرچه بیشتر مطالب را در همان روز یاد بگیرید، زمان کم تری را برای یادگیری آن در روز های آتی صرف خواهید کرد. تنها دلیل جزوه برداری استفاده از آن است. هر از چند گاهی آن را مرور کنید تا مطلب برایتان بهتر تداعی شود.

 

10 ویژگی دانش آموزان موفق

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۷٫ دانش آموزان موفق میدانند که نحوه ی عملکرد آنان در یادگیری موثر است.

دانش آموزان موفق میدانند که رفتارهای آنان در احساساتشان و در نتیجه در یادگیریشان موثر است. اگر شما به نحوی رفتار کنید که احساسی در شما ایجاد شود قاعدتا آن حس را تجربه خواهید نمود. اگر به طور مثال به شکل افراد خواب آلود رفتار کنید، خواب آلود خواهید شد و یا اگر شبیه افراد بی علاقه رفتار کنید، بی علاقه خواهید شد. پس اگر باری دگر در کلاس احساس خستگی کردید، سعی کنید شبیه افراد مشتاق عمل کنید. این روش به این صورت است: خود را به جلوی صندلی بکشید، پاهایتان را روی زمین قرار دهید، ارتباط چشمی خود را با دبیر حفظ کنید، هر از چندگاهی سر خود را تکان دهید وسوال بپرسید. نه تنها از این رفتار حال خود شما تغییر خواهد کرد بلکه دبیر و هم کلاسی هایتان نیز مشتاق تر و پر انرژی تر خواهند شد.

 

این مقاله را نیز بخوانید           ۱۰ راز مدیریت زمان در دوران کنکور

 

۸٫دانش آموزان موفق راجع به آنچه که می آموزند صحبت میکنند.

این دانش آموزان تنها زمانی مطلبی را به خوبی درک میکنند که آنرا بازگو کنند. این که راجع به مطلبی با دوستانتان مباحثه کنید نه تنها شما را به این موضوع میرساند که چقدر از مفهوم را یاد گرفته اید بلکه روشی اثبات شده در تعلیم است.انتقال مطالب از ذهن به سخن سریع ترین راه برای انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت است. شما قطعا تا وقتی که مطلبی را نتوانید در سخن بیان کنید، آنرا نیاموخته اید. بنابراین دفعه دیگری که درس میخوانید آنرا به آرامی زمزمه نکنید. راجع به مسایل، جزوات، متون و … با دوستان خود مباحثه کنید. برای این کار روی یک صندلی بنشینید و گروه مطالعه ای را شکل دهید و شروع به تدریس مبحث به دوستان خود کنید. یادگیری گفتاری ردپاهایی را در ذهن شما برجای میگذارد و میتوانید مطالب بیشتری را درآینده یاد بگیرید.

 

 

 

این مقاله را نیز بخوانید       ۵ روش مطالعه خوب که سرعت درس خواندن شما را سه برابر میکند

 

۹٫دانش آموزان موفق مطلب را تا شب امتحان عقب نمی اندازند.

دانش آموزان موفق می دانند که دوره های کوتاه مدت  چند قسمتی مطالعه از دوره های مطالعه ی سنگین مطالب موثرتر است و اغلب روش اول را به کار میگیرند. اگر تنها یک موضوع باشد که متخصصان حوزه ی مطالعه برآن اتفاق نظر داشته باشند آن هم همین موضوع است که مطالعه ی توزیع شده در ترم بهتر از تلاش های لحظه آخری و آخر شب امتحان است.شما قطعا بیشتر می آموزید و بیشتر به یاد می آوریدو نمرات بهتری را نیز به تبع این موضوع کسب میکنید اگر امتحانی که شنبه قرار است برگزار شود و ۴ ساعت نیاز به مطالعه دارد را در ۴ روز جداگانه و در هر روز ۱ ساعت مطالعه کنید تا آنکه بخواهید ۴ ساعت مداوم مطالعه مباحث را به جمعه  شب موکول کنید. تلاش های کوتاه مدت امادگی امتحان موثرتر و نتیجه بخش تر از ماراتون های بی نتیجه و بی دقت شب قبل از امتحان است. در نتیجه رفتار دوم، دانش آموز مطلب را درک نمیکند و مدام شروع به تکرار مطلب میکند که عادتی بیهوده است. آیا از نظر شما این رفتار هوشمندانه است؟

 

10 ویژگی دانش اموزان موفق

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید      راز موفقیت افراد با رتبه برتر در چیست؟

 

۱۰٫دانش آموزان موفق زمان خود را به خوبی مدیریت میکنند.

دانش آموزان موفق کار خود را به تعویق نمی اندازند. آنان آموخته اند که کنترل زمان برابر با کنترل زندگی است و به شکلی هوشمندانه اینگونه انتخاب نموده اند که کنترل زندگی را در دست بگیرند. حقیقتی بسیار مهم وجود دارد که میگوید: یا زمان را در اختیار بگیر، یا آنکه زمان تو را در اختیار خواهد گرفت. انتخاب شماست که رهبری کنید و یا رهبری شوید، کنترل کنید و یا کنترل شوید ، آنکه خودتان راه را برای خود بسازید و یا هم اینکه رهروی دیگران باشید. عدم توانایی در مدیریت زمان در مطالعه شاید به عنوان اولین مشکل دانش آموزان شناخته شود. این عدم توانایی در نهایت دانش آموز را به چیزی غیر از دانش آموز بدل خواهد کرد! افرادی که کارها را به تعویق می اندازند در بهانه آوردن بسیار ماهرند. درس خواندن را برای خود از این که هست سخت تر نکنید. کار امروز را به فردا نیاندازید و عادت تعویق انداختن را کنار بگذارید.

 

ما در کنارتان هستیم. برای دریافت برنامه ریزی درسی ویژه امتحان نهایی و کنکور با ما تماس بگیرید.

 

 

دانلود فایل صوتی

 

دانلود فایل PDF

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=509
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ روش درس خواندن دانش آموزان موفق ( قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.