0
0

کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد؟

1034 بازدید
زمان مطالعه : ۷ دقیقه

کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد. این سوال بسیار مهمی است که باید پاسخ داده شود. پیشنهاد می کنیم والدین و دبیران گرامی این مقاله را بخوانند.

معمولا هر ایرانی برای پیمودن بخشی از مسیر  زندگی تصمیم به ورود به دانشگاه می گیرد و به همین خاطر خود را درگیر ورود به آن می می کند. اما عدم تناسب گنجایش دانشگاه های پرطرفدار و متقاضیان آن ورود شما را با چالش رودررو می کند و بنیاد بسیاری از مسائلی که امروز شما دچار آن هستید دقیقا همین عدم تناسب عرضه و تقاضاست که انرژی  و وقت قابل توجهی از شما را به خود اختصاص می دهد. شما را حتی خواندن این مقاله ترغیب می کند و به سمت رقابتی گاه طاقت فرسا  می کشاند که نام آن کنکور است. شرایط امروز جامعه در کشورمان کنکور را تبدیل به یکی از مراحل مهم زندگی نوجوانان کرده است. بگذارید کمی به عقب تر برگردیم و دقیقتر نگاه کنیم. عرضه همان تعداد ظرفیت های خالی دانشگاه ها است که بنا به مرغوبیت عملکرد و (گاه تنها اسم) از ارزش متفاوتی برخوردار است و قاعدتا متقاضی بیشتر یا کمتری  دارد. متقاضی هم همان داوطلبان ورود به دانشگاه هستند. که هر چه نیاز  بیشتری به ورود به دانشگاه احساس کنند در تقاضای خود جدی ترند و ضرورت بیشتری برای موفقیت در آن حس می کنند.

 

کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد؟

 

اما این ضرورت از کجا می آید؟ چه چیز باعث می شود این آزمون سالهای قابل  توجهی چه از بعد  کیف و چه کمی  از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار دهد؟  پیشنهاد می کنم صورت سوال را تغییر دهیم یا به تعبیری بهتر اصلاح کنیم. ریشه پررنگ شدن کنکور در زندگی ما چیست و آیا این نقش متناسب با اهمیت ذاتی آن و کاری که می تواند برای ما بکند، است؟ آیا این منظقی است که به گونه ای که اکنون شاهد هستیم افراد به گونه ای از نظر روحی روانی از این موضوع خاص با تمامی وجوه آن تاثیر پذیرند  که تا سالها ی سال  در زندگی از آن متاثر باشند؟ با فرض این که این تاثیر متناسب بانقشی که یک آزمون آن هم برای ورود به دانشگاه (که البته تنها راه هم نیست) نباشد آیا باید از برنامه زندگی ما حذف شود؟برای پاسخ به این پرسش ها باید دید کدام ویژگی در انسان است که به وی این احساس را می دهد و به تعبیری بهتر انسان کیست و چیست!

 

 

برای کسانی که هنوز در حال مزمزه کردن زندگی اند (این قضیه بیشتر در مورد نوجوانان صدق می کند) اتفاقات مرسوم زندگی و آنچه به عنوان مسیر عمومی زندگی در پیرامون خود می بینند (تولد ، طی کردن دورا ن تحصیل در مدرسه، کنکور و دانشگاه ، سربازی، اشتغال، ازدواج …) معمدلا کلیت زندگی و خط سیر طبیعی آن را تشکیل می دهد. اما هرچه نگاه عمیق تری به زندگی می کنیم، آگاهی ما در مورد زندگی بیشتر می شود و در مورد معنا و چیستی آن می اندیشیم ؛ زاویه های بزرگتر و بسیار اساسی تری  از زندگی به روی ما باز می شود و همزمان با  آن الزام پیمودن این مسیر مرسوم، برای ما کمتر و کمتر می شود( هرچند ممکن است  نهایتا تصمیم بگیریم بازهم همان راه را برویم).

 

کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد

 

سال ها پیش روانشناسانی به روشی که امروز روش علمی نامیده می شود؛ شروع به بررسی انسان و ابعاد زندگی او کردند(هرچند این قضیه قدمتی به درازای پیدایش انسان دارد) و وی را دارای ویژگی های ثابت و تعیین کننده معرفی کردند. یکی ازاین روانشناسان اعلام کرد انسان ها نیازهایی دارند که زندگی وی مصروف رفع آن نیازها می شود(شولتز و شولتز، ۱۳۸۹) .طبق آن انسان بر اساس شرایط محیطی و توانایی های فردی تلاش می کند بتواند از پس نیازها و گرایش های روانی اش برآید و به زبان ساده زندگی قابل تحملی برای خویش ایجاد کند و به سمت اهدافش حرکت نماید.

بر این پایه می توان تا ااینجا مسئله را اینگونه ترسیم کرد که برهم کنش مجموع ویژگیهای فردی و شرایط محیطی اعم از خانه و خانواده و جامعه  وتصمیمات کلان آن …. تعیین کننده شیوه ی زندگی ماست.

 

کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد

 

هر فرد به طور طبیعی به منظور رفع نیازهای خود اعم از صیانت نفس( خوراک، پوشاک، سرپناه و…) عزت نفس و بقای نفس (نیاز جنسی) نیازمند  تولید و بهره گیری از منابعی برای رفع آن است. آنچه در مسیر رفع تمام این نیازها به صورت مشترک به چشم می آید ضرورت کسب قدرت تولید ارزش برای جامعه است که فرد قدرت تامین نیازهای خود را می دهد . به آن معنا که هر فرد با تولید کالایی که برای جامعه باارزش است پاداشی به عنوان پول می گیرد دیگر نیازهای خود را تامین می کند(صیانت نفس) احساس مفید بودن و اهمیت و قدرت تاثیرگذاری و توجه و ارزشی که دیگران برای شما قائل می شوند(عزت نفس) و قدرت تشکیل خانواده را می دهد(نیاز جنسی) و دیگر نیازهای خود را برطرف می کند . این قدرت تولید همان کار است که سبک های گوناگونی دارد و عامل رفع بسیاری از نیازهای فرد است. در جامعه امروز انچه افراد از آغاز تولد مشاهده می کند و در نهایت به آن می رسد اثبات توانایی خود برای عرضه به بنیادهایی است که علاقه مند به بهره گیری به توانمندی آنان است در قبال آن پاداش می دهد. این بنیادها در بیشتر مواقع در ذهن ما همان دولت است و اثبات توانمدی ما برای تصدی کار همان مدرک دانشگاهی. هرچند کار تاثیرات دیگری هم دارد و نحوه تاثیر گداری ان می تواند متفاوت باشد و حتی می توان گفت تنها منبع مورد نظر نیازهای زندگی نیست با این حال تاثیری بزرگ و معنادار دارد.

 

کنکور در کجای زندگی ما جای می گیرد

 

تاکید بیش از حد جامعه و ارزش بسیاری که جامعه به این روند محدود داده است در کنار محدودیت های بسیاری که برای آن خواسته یا ناخواسته  گذاشته زمینه ساز آن چیزی است که امروز تب کنکور می نامیم.  این شرایط سخت گاه تا جایی پیش می رود که محیط پیرامونی شما به طور خاص خانواده جوری برنامه ریزی می کنند واز شما انتظار دارند که تمام روزهایی را که باید درآن تمرین شادزیستن کنید را مصروف کنکور نمایید! به بیانی روشن تر شمارا دچار کنکور می کنند. این در حالی است که شما بیش از هرچیز برای سلامت روان خود و در واقع سلامت کلی خود بیش از هر چیز  نیاز به شاد زیستن دارید (نظری، علی محمد ؛ ۱۳۹۷) در واقع شما برای رفع نیارهایتان ناچار به همکاری با خانواده ای هستید که (منبع رفع نیازهای شما است و قدرت القا کردن به شما را نیز دارد) از شما این انتظارات را  دارد و به شما فشار می آورد. در کنار آن رفتار محیط نیز بر این تاکید صحه می گذارد وبا تاکیدات خود این راه برای موفقیت را برای شما ضروری می داند. حال که با فرآیند اصلی ان آشنا شدیم می توانیم نگاه صیقل خورده تری به موضوع داشته باشیم. شما نیازهای بسیاری دارید که باید برای رفع ان راهی بیابید . حال منصفانه پاسخ دهید: آیا تنها راه همین است که برای شما ترسیم شده؟

 

کنکور در کجای زندگی ما جا دارد/

 

ما هیچ الزامی برای داشتن این محدودیت نداریم جز وقتی که خودمان ان را برای خودمان وضع کنیم . وقتی که ذهنمان بدان محدود است! حال باید گفت آماده شدن برای کنکور اشتباه است؟ پاسخ منفی است. در ست است که ما این محدودیت را از ذهن خود بر میداریم اما اگر به یاد داشته باشید در ترسیم وضع سبک زندگی از برهم کنش فرد و شرایط محیطی سخن گفتیم اگر شرایط محیطی از شرایط اقتصادی بگیرید تا فشارها و پچ پچ های والدین را در نظر بگیرید تصمیم شما از اعتبار نخواهد افتاد. ما در بستر جامعه ای که درآن زندگی می کنیم حرکت می کنیم و ناچار از دست و پنجه نرم کردن و گاه رعایت تنگناها  و دست اندازهای آن هستیم واین جز ذات زندگی است. با این حال باید تلاش کنیم این تنگناهای بی مورد را برای بهبود کیفیت زندگی تلاش کنیم اما فعلا توان باید از قدرت سازگاری خود استفاده کنیم تا زمانی که توان تغییرات کلان را بدست آوریم.

تحت فشار شدیدی برای موفق شدن از سوی نهادها و منابعی هستیم که روی ما تاثیر فراوانی دارند.

شما نیازهایی دارید. برای رفع آنها نیاز به قدرت تولید دارید. برای قدرت تولید نیاز به کار دارید. برای کارنیاز به  جایی که شما را استخدام کند. برای قانع کردن انها برای استخدام شما مدرک  دانشگاهی . و برای مدرک دانشگاهی ورود به دانشگاه و برای ورود به دانشگاه گذر از کنکور.

آیا باید حتما جایی ما را استخدام کند؟ پاسخ منفی است.

آیا اگر پاسخ مثبت بود این بنیاد حکومت است؟ پاسخ منفی است.

اگر الزامی به استخدام شدن آن هم در یک نهاد رسمی نیست آیا نیازی به مدرک دانشگاهی است؟ پاسخ باز هم منفی است.

 

 

به عنوان نتیجه از مطالب مطرح شده باید گفت کنکور نه تنها راه رسیدن به اهدافی است که اعلام شد نه بیراهه ای است که باید آن را به کلی کنار گذاشت . تنها باید به خاطر داشت کنکور نه یک هدف بلکه یک وسیله و نه تنها وسیله بلکه وسیله ای از وسایل مختلف  برای ساختن زندگی و وآینده است که به دلیل در شرایط فعلی  جامعه به اولویت او تبدیل شده است . نگارنده این واقعیت را بسیاری از فشارهایی که به شما داوطلبین گرامی وارد می شود حاصل شرایظ فعلی جامعه است و شما در آن نقشی ندارید و به ناچار از رودردرو شدن با تبعات ان هستشد اما تجربه نشان داده کنکور اغاز یک دنیای برتر و یا پایان یک امید نیست. به بیانی کنکور همه چیز نیست. هرچند به دلایل شرایط حاکم سخت است اما مطمئن باشید اگر در کنکور موفق نشدید این به این معنا نیست که راه شاد زیستن به روی شما بسته شده است. در عین حال راهی است که با تلاش در آن می توانید افق های جدیدی به روی خود باز کنید.و باید با این دیدگاه نسبت به آن برنامه ریزی و حرکت کرد. نکته جالب و ضروری برای یاد کردن این است که ارمغان این نگاه به این آزمون بزرگ برخلاف تصوری که ممکن است داشته باشید موفقیت بیشتر است!

آرامش حاصل از تشکیل خانواده فارغ از نوع آن قالبی است که جامعه با توجه به تجربیات و فشارهای خود به فرد برای ادامه و گذران زندگی پیشنهاد می دهد.

 

شهاب رضایی. کارشناسی ارشد مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

 

دانلود فایل PDF

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=546
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کنکور در کجای زندگی ما قرار دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.