0
0

چگونه غول تست های چند گزینه ای در کنکور و امتحان نهایی را شکست دهید

1218 بازدید
غول کنکور را شکست دهید
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روش تسلط بر تست

سرنوشت شما در مدرسه و فراتر از آن،  توسط کوئیزها، آزمون های نهایی، تست های رانندگی و کنکور تعیین می شود. هرچند سازندگان تست سعی می کنند پاسخ های صحیح را به صورت تصادفی قرار دهند، اما الگویی ایجاد می نمایند. شما می توانید از این الگوها برای حدس زدن پاسخ سوالات سخت استفاده کنید.

 

در تست های صحیح غلط، به گزینه صحیح توجه کنید.

روش تسلط بر تست های چند گزینه ای در کنکور چگونه است ؟ در حالت ایده آل موارد آزمون باید احتمال ۵۰-۵۰ برای گزینه صحیح در نظر بگیرید. اما در واقع، پاسخ های درست شایع تر است. در یک جامعه نمونه از ۱۰۰ آزمونِ مدارس، کالج ها، دولت ها و سایر منابع، ۵۶ درصد از پاسخ های درست گزینه “صحیح” بود. تصور علت آن سخت نیست. به یاد آوردن یک واقعیت ، ساده تر از ایجاد یک دروغ است. طراحان سوال سعی می کنند کمترین خطا را داشته باشند از این رو تولید صحیح بیشتر می شود.

 

 

چگونه غول کنکور را شکست دهید

 

 

از “هرگز” اجتناب کنید، اما “هیچ یک” می تواند درست باشد

یک توصیه علمی بیان می کند که باید از پاسخ هایی که شامل هرگز، همیشه، همه یا هیچ کدام هستند، اجتناب کنید. این دسته بندی های کلی ناگزیر یک مطلب واقعی را به یک دروغ تبدیل می کند. چالش طرح گزینه های نادرست را در نظر بگیرید. طراح مجبور است چند پاسخ اشتباه را در کنار پاسخ درست بیاورد.

دستورالعمل های سریع برای تشخیص گزینه های اشتباه بسیار به کار می آیند و نکته ای که ذکر شد یکی از آن ها است. قانون اجتناب از این واژه های توصیفی به خوبی عمل می کند، البته به جز گزینه “هیچ یک از موارد” که معمولا درست است.

 

 این مقاله را نیز بخوانید   ۹ تکنیک برای تبدیل شدن به نابغه ریاضی در امتحانات نهایی و کنکور 

 

گزینه های پرت را از بین ببرید

روش تسلط بر تست چیست ؟ هدف طراح تست این است که پاسخ درست را با استفاده از جایگزین های محتمل (حواس پرتی) پنهان کند. فرض کنید که این گزینه ها وجود دارد: ۱) گیاه سوسن یک روزه، ۲) موش سفید، ۳) گیاه نخود، ۴) لوبیا. جواب را بدون سوال بیابید. از خودتان بپرسید که کدام یک از این پاسخ ها نامرتبط است. بیشتر ممکن است بگویند که موش سفید چون تنها حیوان است. حال کمی مهندسی معکوس: اگر موش سفید درست است، پس چرا طراح تست باید سه گزینه از گیاهان بیاورد و پاسخ را انقدر واضح نماید ؟ پس منطقی تر بود که از حیوانات دیگر به عنوان گزینه های حواس پرتی استفاده کند اما چنین اتفاقی نیفتاده است.

از پاسخ های باقیمانده، دو تا خوراکی هستند و دیگری نیست. با منطق مشابه، گیاه سوسن یک روزه یک گزینه پرت است و کمترین احتمال صحیح بودن را دارد. پس دو گزینه لوبیا و گیاه نخود می ماند. اما به جز لوبیا تمام گزینه ها دو کلمه­ای هستند. این باعث می شود که گزینه لوبیا نیز کنار برود و گیاه نخود به عنوان بهترین حدس باقی بماند.

 

 

به یاد داشته باشید مهمترین راز موفقیت در کنکور سراسری و آزمون های تستی ، تمرین زیاد تست زنی است. اما روزی چند تست ؟ چگونه باید تمرین کرد؟ 

نگران نباشید . اگر نمی دانید از کجا شروع کنید با ما تماس بگیرید . ما در کنارتان هستیم

 

 

مترجم: غزال عطایی

ویراستار : دکتر افشاری نیک 

 

 

دانلود نمونه سوال امتحانی رایگان زیست یازدهم فصل اول با پاسخنامه تشریحی شماره یک

 دانلود متن

 

دانلود صوت 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=2349
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه غول تست های چند گزینه ای در کنکور و امتحان نهایی را شکست دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.