0
0

چگونه خلاصه برداری کنیم ؟

2653 بازدید
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

چگونه خلاصه برداری کنیم ؟

یکی از تفاوت های بزرگ رتبه های برتر نسبت به بقیه داوطلبان  خلاصه برداری در حین نوشتن است. مطالعه فعال یعنی در حین مطالعه یادداشت برداری داشته باشیم و سپس نوشته ها را خلاصه کنیم .

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.                ۴ تکنیک برای بالا رفتن سرعت مطالعه

 

این خلاصه ها بهترین ابزار مطالعه در دوران جمع بندی است. از آفت های مطالعه می توان به مطالعه سطحی ، وسواس در مطالعه و نیمه گذاشتن درس ها و برنامه درسی اشاره کرد. تمام این موارد حین  انجام خلاصه برداری از بین می رود چراکه شما یک مطالعه پویا دارید. اما خلاصه برداری نیز اصولی دارد. با رعایت این اصول می توانید یک خلاصه بی نقص و عالی برای دوران جمع بندی کنکور داشته باشید.

دانلود فیلم

نکات قابل توجه در حین خلاصه برداری

 

خلاصه برداری

 

۱-خلاصه برداری منسجم: از نوشتن خلاصه در برگه های جدا از هم خودداری کنید. بعضی از دانش آموزان برگه خلاصه را لای کتاب قرار می دهند . این روش اگرچه در ظاهر خوب به نظر می رسد ولی در دروان جمع بندی شما را سردرگم می کند. بهتر است یک کلاسور چهار حلقه داشته باشید و خلاصه ها را در داخل آن بنویسید. به این ترتیب برگه ها گم نمی شود و مشخص می شود چقدر مطلب برای مرور دارید.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.                    اهمیت و روش یادداشت برداری در کلاس

 

خلاصه برداری

 

۲- استفاده از کلمات کلیدی : کلمات کلیدی به واژه هایی اطلاق می شود  که اگر از جمله حذف گردد به محتوی جمله آسیب می رسد. نوشتن کلمات کلیدی در گوشه کتاب و بعد سرجم کردن آن در دفتر خلاصه نویسی مطالعه از حالت منفعل به حالت فعال تبدیل می کند.

 

خلاصه برداری

 

۳- کشیدن درخت حافظه: کلمات کلیدی را باید منسجم کرد. این انسجام بوسیله کشیدن درخت حافظه امکان پذیر است . درخت حافظه را با رنگ های مختلف بکشید تا هم زمان از هر دو نیم کره مغز استفاده کرده باشید.

 

یکی از بهترین راه های رسیدن به یک رتبه رویایی داشتن برنامه مناسب است. اگر به برنامه ای نیاز دارید که شخصی سازی شده باشد و تمام دروس شما را به بهترین وجه ممکن پوشش دهد با ما تماس بگیرید. ما در کنارتان هستیم.

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی: دکتر سمیرا افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=963
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه خلاصه برداری کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.