0
0

چگونه برنامه روزانه تهیه کنیم؟

2005 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چگونه برنامه روزانه تهیه کنیم؟

همیشه زمان کافی برای انجام همه ی  کار ها وجود ندارد.این جمله برایتان آشنا نیست؟ شما نمیتوانید زمان بیشتری را در روز برای خودتان ایجاد کنید. زیرا که همگی در روز تنها ۲۴ ساعت را دارند. اما میتوانید با در نظر گرفتن زمان هایتان بازدهی بیشتری را از این ۲۴ ساعت داشته باشید.البته این به آن معنا هم نیست که روزانه ۱۸ ساعت مداوم درس بخوانید. راز در برنامه ریزی است. هر شب برای فردای آن روز برنامه ریزی کنید.این موضوع برای شما مشخص می کند که اولویت هایتان چیست.شما از این که به چه اندازه ی بیشتری میتوانید کارهایتان را به پیش ببرید شگفت زده خواهید شد. زیرا که شما میدانید دقیقا الان باید چه کاری را انجام دهید و چه کاری را میتوانید به زمان دیگری موکول کنید. اولویت بندی یکی از عناصر بسیار مهم مدیریت زمان است.زمانی که برای بار اول سعی در برنامه ریزی روزتان را دارید، مسلما برایتان این اولویت بندی مشکل است. گاهی از اوقات تمام کارها مهم به نظر می آیند. اما با تمرین کم کم میتوانید این کار را ساده تر انجام دهید. و کار هایی که واقعا حیاتی هستند و آنهایی که مهم اند و آنهایی که باید به روزهای بعد موکول شوند را از همدیگر تشخیص دهید.

 

برنامه ریزی سریع

 

به مدت ۱۵ دقیقه این برنامه بسته میشود. اما چگونه؟

۱- لیستی از تمامی کارهایی که باید فردا انجام شود را گرد هم آورید. این موضوع شامل همه کارها میشود نه تنها کارهایی که به درستان مربوط است. اگر قرار است کامپیوتر را برای تعمیر ببرید و یا آنکه بسته ای را پست کنید آن را هم در لیست قرار دهید.

۲- از خود سوال کنید که کدام یک از این کار ها تاثیر بیشتری را بر زندگی من و اهداف من دارد؟ آنان را با شماره ی ۱ اولویت بندی کنید.

۳- اولویت های شماره ی ۲ و ۳ و ۴ خود را تعیین کنید و شماره آن را در کنارش بنویسید.

۴- حال لیستی جدید را شروع کنید. و دقیقا ساعاتی را که قرار است بر روی ۴ اولویت اول خود کار کنید را مشخص کنید.نیازی نیست که آنان را مرتب جزو اولین فعالیت های روزتان قرار دهید. شما می توانید که مطمئن شوید که قطعا آنرا تا اتمام روز به انجام میرسانید. زمان مناسبی را برای هرکدام از آن کارها اختصاص دهید.

 

این مقاله را نیز بخوانید.               ۷ مانع بزرگ برنامه ریزی و راه حل آنها

 

۵- برنامه را با باقی فعالیت های روزمره خود پر کنید. قرار نیست خود را بسیار مقید به انجام برنامه کنید. زیرا که گاها در طی روز مشکلاتی پیش می آیند که اولویت انجام آن موضوعات از برنامه ریخته شده بیشتر است. در چنین شرایطی منعطف عمل کنید.

۶-برنامه را با خود همراه داشته باشید و جایی نصب کنید که در همه حال بتوانید آن را ببینید. در زمانهایی که برنامه نیاز به تغییر دارد آن را در همان حال با مدادتان تغییر دهید.

 

برنامه ریزی و الزام به انجام آن تازه نیمی از مسیر است. شما میبایست انرژی و انگیزه ی به انجام رساندن این کار ها را  با تمام وجود داشته باشید. مدیریت زمانی درست با معیار هایی همراه است که شما باید آنان را  حتی قبل از برنامه ریزی به کار ببندید.

 

برنامه ریزی سریع

 

پیشنهاداتی دیگر:

۱- مطمئن شوید که خواب کافی دارید. بر اساس گفته ی پزشکان دانشگاه اوهایو یک فرد سالم در روز نیازمند ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه است تا بتواند بهترین عملکرد خود را در روز بعد داشته باشد.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.              ۶ عامل بازدارنده در برنامه ریزی کنکور

 

۲- (نه) کلمه ای زشت نیست. شما میابیست درخواست هایی را که اغلب از سمت دوستان برای ولگردی و دور دور مطرح میشوند را رد کنید. زیرا این فعالیت ها شما را از رسیدن به هدفتان باز میدارد. شما هر روز انتخاب میکنید که چه آینده ای را برای خودتان رقم بزنید. پس با اصرار دوستان خام نشوید و به سمت هدف حرکت کنید. اگر با کلمه ی نه کنار نمی آیید، به دوستتان بگویید امروز نمیرسم مگر باز خودم خبرتان کنم. یا مثلا فردا خبرتان میکنم و… .

۳- سعی کنید برنامه ای را که قرار است در روز انجام دهید را به مدت یک هفته تمرین کنید. و اتفاقاتی را که در روز و در حین انجام برنامه رخ میدهد را یادداشت کنید. بعد از مدتی به نتایجی فوق العاده دست می یابید.این موضوع میتواند به شما کمک کند تا قسمت هایی از روز را که زمانتان را از بین میبرند را شناسایی کنید و آن را از بین ببرید و یا اینکه به حداقل برسانید.

 

برای نوشتن برنامه درسی کمی مهارت لازم است. اگر در نوشتن برنامه روزانه دچار مشکل هستید با ما تماس بگیرید . ما کمکتان می کنیم.

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر سمیراافشاری نیک

 

دانلود صوت

دانلود متن

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=971
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد چگونه برنامه روزانه تهیه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. با سلام. آیا میتوان تنها با تکیه کردن به این اصول گفته شده ، خودمان بر اساس اولویت های درسی برای خود برنامه ریزی کنیم و بازخورد هم داشته باشیم؟ (پیشنهاد شما چیست؟ آیا عملی است؟)

  5

  1. سلام دوست عزیز
   بله می توان
   برای پیگیری برنامه ریزی از طریق تلگرام پیامی به مدیر سایت بزنید تا راهنمایی های تکمیلی را دریافت کنید
   ادرس تلگرام [email protected]
   موفق باشید

   6