0
0

چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم

1767 بازدید
چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم

حفظ کردن مطالب یک روش ناکارآمد برای یادگیری است. تحقیقات نشان می دهد که رتبه های برتر کنکور متفاوت از اکثر افراد یاد می گیرند. در حالی که اکثر افراد ده ها بار اطلاعات یکسانی را مرور می کردند ، رتبه های برتر فقط به یک یا دو بار بررسی نیاز داشتند. در حالی که بیشتر افراد سعی در به خاطر سپردن دارند ، رتبه برتری ها  در حال ایجاد ارتباط خلاقانه بین مطالب هستند. این ارتباطات یادآوری مطالب را آسان می کند ، بنابراین حفظ آنها کمتر مورد نیاز است. علاوه بر این ، ارتباطات جدید درک مطالب را آسان می کند و یادگیری سریعتر انجام می شود.

آیا مغز شما یک کشوی پرونده است یا شبکه ای از ایده ها؟

یک کامپیوتر اطلاعات را به صورت هزاران داده الکتریکی صفر و یک و به صورت خطی ذخیره می کند. مغز شما اینگونه نیست. مغز شما از میلیاردها نورون متصل به هم تشکیل شده است. بسیاری از افراد سعی می کنند حفظ کنند انگار که مغزشان  کامپیوتر است: به خاطر سپردن اطلاعات در یک توالی. ولی مغز شما دنباله ای از بیت و بایت نیست ، بنابراین این رویکرد منطقی نیست. منطقی تر این است که به همان روشی که مغز شما طراحی شده است یاد بگیرید ،با اتصال ایده ها به یکدیگر در یک شبکه، به جای تلاش برای ذخیره آنها دریک حافظه کامپیوتری.

اشکال دیگر یادگیری که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم  ، نوعی یادگیری خلاقانه و خود به خودی نسبت به سبکی است که احتمالاً در مدرسه برای آن آموزش دیده اید. به جای اسکن مکرر اطلاعات برای حداقل یادگیری ، وقت خود را یادگیری صرف ایجاد ارتباط با اطلاعاتی که یاد می گیرید ، کنید. این نه تنها یک روش طبیعی تر برای یادگیری است ، بلکه مانند بسیاری از روش های حفظ کردن خسته کننده نیست.

چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم

روش های زیادی وجود دارد که می توانید با خلاقیت یاد بگیرید:

 1. یادگیری از طریق استعاره

مطالب  را به چیزهایی که از قبل می فهمید متصل کنید. معادلات فیزیکی پیچیده را به واقعیت های روزمره زندگی مرتبط کنید. یک مشتق را به عنوان سرعت سنج روی اتومبیل تصور کنید. وقتی درس زیست شناسی را می خوانید تلاش کنید آن را به متن زندگی وارد کنید. مثلا وقتی درباره ماهیچه ها می خوانید به پشت ویترین قصابی ها بیشتر دقت کنید . زمانی که درباره حس چشایی می خوانید به مزه عصاره گوشتی که در بشقاب غذایتان است بیشتر توجه کنید.

 

 

 1. یادگیری از طریق نمودار

نمودارهایی ایجاد کنید که روابط بین ایده ها را نشان می دهد. این یک روش دستی است و می توانید بین مطالب گذشته و جدید ارتباط ایجاد کنید. ولی دقت کنید تا آنجا که ممکن است روشهای مختلف کشیدن نمودار را یا بگیرید ، نه فقط نمودارهای مشابه را تکرار کنید. اگر ارتباطات متنوعی را یاد بگیرید ، اگر اتفاقی یکی را فراموش کنید ، مطالب را از طریق دیگری به یاد می آورید. مطالب را براساس زمان و مکان ، نویسنده یا سایر شباهت های آنها نمودار کنید. اگر در حال یادگیری یک موضوع جامع مانند شیمی یا فیزیک هستید ، نمی توانید نحوه ارتباط همه ایده ها را نمودار کنید. بسیاری از معادلات مشابه یا مشتق یکدیگر هستند ، بنابراین می توانید فرمول های پیچیده را با اتصال آنها به اشکال ساده تر ، راحت تر یاد بگیرید.چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم

 

این مقاله را نیز بخوانید    ۸ روش جلوگیری از اتلاف وقت 

 

 1. یادگیری از طریق “مثل ، اما …”

روش دیگر برای پیوند دادن ایده ها این است که اطلاعاتی را با ذکر تفاوت آنها با اطلاعات دیگر مرتبط کنید. “این مثل این است ، اما در عوض آن را دارد.” استفاده از این روش درک می تواند ایده ها را به هم پیوند دهد ، حتی اگر از دو روش قبلی نمی توانید استفاده کنید. مثلا : شتاب مانند جاذبه است ، اما در همه جهات.  روابط نیازی به کامل بودن ندارند. شما در تلاش نیستید یک نقشه کاملاً دقیق از مطالب داشته باشید ، فقط یک طرح کلی درست کنید. اتصالات خلاقانه ، حتی اگر فقط ۸۰-۹۰٪ دقیق باشند ، از حفظ کردن با دقت ۱۰۰٪ به یادماندنی تر هستند.

 

 

 

 1. یادگیری از طریق تجسم

روش دیگر برای ملموس سازی مطالب ، تصور کردن آنها در قالب تصویری است. هنگامی که در حال یادگیری لغات زبان انگلیسی هستید می توانید از تلفظ انگلیسی لغت و معنی آن یک ارتباط ایجاد کنید . مثلا کلمه penance (پننس) به معنی توبه  می توانید این گونه ارتباط بدهید ((پس نانسی توبه کرده )) . از این تکنیک برای سایر دروس هم می توانید استفاده کنید.

 

این مقاله را نیز بخوانید             چگونه احساسات خود را کنترل کنیم

 

 

۵- آیا می توانید مطلب را برای یک کودک پنج ساله توضیح دهید؟

یک ترفند دیگر برای اتصال مطالب به یکدیگر ، اتصال یک مطلب بسیار دشوار ، به چیزی است که به راحتی می فهمید. اگر مجبور باشید هر موضوعی را که اکنون یاد می گیرید به یک کودک پنج ساله آموزش دهید ، چه کاری انجام می دهید؟این تمرین شما را مجبور به ساده سازی می کند. اگر عادت کنید چیزها را برای خود ساده کنید ، درک آن برای خودتان راحت تر خواهد بود.

 

 

 

 1. خلاقیت دوران کودکی دردوران دبیرستان تکرار می شود .

من به شما پیشنهاد میکنم به همان تصور جعبه مداد رنگی را که در پنج سالگی داشتید بازگردانید. در آن زمان ، هیچ کس به شما نگفت که پیوند دادن ترکیب های عجیب و غریب  از یکدیگر نادرست است ، شما به طور طبیعی این کار را کردید. تفکر انتقادی خود را رها نکنید ، مطالب را قبل از یادگیری نقد و کاوش کنید.  اگر یک علامت منفی در وسط معادله فیزیک خود قرار دهید ، چه اتفاقی می افتد؟ اینها تمرینات اتلاف وقت نیستند ، بلکه کلیدهای درک بهتر هستند.

 

این مقاله را نیز بخوانید    روش مطالعه گروهی 

 

 1. یادگیری با یک گروه

حفظ کردن مطالب یک کار انفرادی ست ولی  اما برای اتصال مطالب می توانید گروهی عمل کنید. . اگر چندین نفر را دور هم جمع کنید و سعی کنید موضوعی را برای یکدیگر توضیح دهید ، از چندین مغز در رابطه با یک موضوع مرتبط بهره مند خواهید شد. استفاده از خرد ایده پردازی به یادگیری سریع تر شما کمک می کند.

 

با توجه به مفهومی و ترکیبی بودن تست های کنکور استفاده از این مقاله برای شما لازم است. تکنیک های آن را انجام دهید و یادگیری خود را متحول کنید. اگر هم به مشکل خوردید ما در کنارتان هستیم . با ما تماس بگیرید

 

نویسنده :

دکتر افشاری نیک

 

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت 

 

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=16356
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد چگونه بدون حفظ کردن یاد بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. بسیار الی بود. کاش مثل شماها بیشتر در این کشور میبود. سپاس از دلسوزیبرای بچه های سرزمین.ممنون از مطالب با ارزشتون.احسان از زاهدان.پشت کنکوری

  3

  1. سلام احسان جان
   ممنونم از انرژی خوبی که می دهی و انگیزه ما را افزایش می دهی . هدف دکتر دنا ترویج اموزش رایگان و غنی است. منتظر شنیدن نظرات شما هستیم 🙂

   4