0
0

چرا حوصله درس خواندن ندارم؟ آنچه والدین و دانش آموزان باید بدانند

1224 بازدید
چرا حوصله درس خواندن ندارم
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چرا حوصله درس خواندن ندارم ؟  شاید این سوالیست که خیلی از دانش آموزان از خود می پرسند. ممکن است شما هم جزء این افراد باشید. پای کتاب ها بنشینید ولی حوصله درس خواندن نداشته باشید. اگر در حال خواندن این مقاله هستید یعنی به دنبال چاره و راه حل هستید. می خواهید از این شرایط خارج شوید و با انرژی و انگیزه بسیار زیاد به درس خواندن ادامه داده و در امتحانات و کنکور موفق شوید. در این مقاله تلاش کردیم دلایل بی انگیزگی و راه حل آن را توضیح دهیم . پس با ما باشید و تا اخر مقاله را بخوانید.

 

۱تغییر در باورها و نگرش ها

همه دوست دارند رتبه خوبی در کنکور داشته باشند ولی باید بهای آن را بپردازند. اگر ویژگی های فرد برنده را بدانیم و مطابق با زندگی این افراد به پیش برویم همان نتایجی را می گیریم که این افراد می گیرند . افراد موفق برای زندگی خودنقشه دارند وبرای هر مشکلی یک راه حل پیدا می کنند ولی افراد بازنده عذر و بهانه می آورند . برای دارا بودن از روان سالم باید یک هدف ارزشمند داشته باشیم و برای رسیدن به ان باید برنامه داشته باشیم ولی یادتان باشد در وهله اول باید هدف کوتاه مدت باشد. به طور کلی ویژگی های یک هدف خوب شامل ۱- کوتاه مدت بودن ۲- قابل دسترس بودن  ۳- متناسب با توانایی های ما

 

چرا حوصله درس خواندن ندارم

 

 

۲هدف گذاری صحیح

خیلی وقت ها هدف با توانایی افراد تطابق ندارند .در این افراد  فاصله بین خود واقعی فرد و آن چیزی که دوست دارند وجود دارد.  هرچه فاصله بیشتر باشد اعتماد به نفس پایین تر می اید . لذا باید فاصله بین به خود واقعی و ایده ال را کمتر کنید  که هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید و هم این که اگر موفق هم نشدید خیلی به شما ضربه نخورد. روش رسیدن به خود واقعی در این است که  به مهارت خود اگاهی برسید . در گام اول ۱۰ تا نقطه قوت و ۱۰ نقطه ضعف یادداشت کنید . تلاش کنید نقاط قوت را قویتر و نقاط ضعف را بر طرف کنید.

چرا حوصله درس خواندن ندارم؟

 

این مقاله را نیز بخوانید      ۷ روش غلبه بر بی انگیزگی درسی 

 

 

۳نقش خانواده ها در ایجاد انگیزه در دانش اموزان

خانواده ها ممکن است رویای قبولی در یک رشته تحصیلی را داشته باشند ولی نظر و تمایل دانش اموز و البته توانایی های او اهمیت بیشتری دارد. پس ، خانوده ها نباشد نظر خود را به دانش اموزان تحمیل کنند. در غیر این صورت بی حوصلی درسی در فرد ایجاد می شود.

 

چرا حوصله درس خواندن ندارم

 

۴خانواده ها شیوه برخورد با نوجوانان را بیاموزند 

اگر دانش آموزبرنامه درسی را اجرا نمی کند  باید با او برخورد شود. خانواده ها فقط امکانات را در اختیاردانش آموزقرار می دهند  ولی از او بازخواست نمی کنند. در واقع اگر امکاناتی در اختیار او قرار می دهند باید توقعات خود را هم به او بگویند.

این مقاله را نیز بخوانید    روش مطالعه دروس حفظ کردنی 

 

۵قورباغه زشت را اول قورت بده 

باز هم تاکید می کنیم ابتدا هدف های کوتاه مدت و هفته ای را مد نظر قرار دهید و بعد آن را به هدف بلند مدت تبدیل کنید و ابتدا درس هایی را بخوانید که به  ان علاقه ندارید.در واقع بزرگترین قورباغه را اول قورت بدهید.

 

چرا حوصله درس خواندن ندارم

 

 

۶شرکت در آزمون های آزمایشی

ملزم کردن خودتان به شرکت در آزمون های آزمایشی بسیار اهمیت دارد. این آزمون ها به شما جهت می دهد و شما را هدفمند می کند . اگر قرار باشد موفق شوید باید همان کاری را انجام دهید که افراد موفق انجام می دهند .

 

این مقاله را نیز بخوانید      ۹ گام تا رسیدن به آرامش عمیق 

 

۷والدین با نوجوانان برقصند

شما والدین گرامی در برابر بی انگیزگی دانش اموزان گارد نگیرید. به او سخت نگیرید . او را شماتت نکنید بلکه دوستانه در کنار او بنشینید و دلیل بی رغبت بودن به کتاب ها را از او بپرسید. هرچه بیشتر با او درگیر شوید بیشتر او را بی انگیزه می کنید. به جای گلاویز شدن با فرزندتان با او بلغزید و برقصید.

 

چرا حوصله درس خواندن ندارم

 

 

۸سندرم رها شدگی

متاسفانه والدین با نوجوانان نیستند. امروزه به دلیل سرگرم بودن والدین در شبکه های اجتماعی و یا درگیری برای تامین معاش و کار بیش از حد ، فرصتی برای نشستن با بچه ها برایشان باقی نمی ماند. اگر به دنبال تربیت موفق با یک هویت موفق برای فرزندتان هستید باید برای او وقت بگذرانید و در کنارش باشید.نوجوانتان را رها نکنید.

امیدواریم از مطالب کاربردی این مقاله استفاده کنید. یادتان نرود در قسمت نظرات نظر خود را بنویسید. پاسخگوی سوالات شما هستیم . با ما تماس بگیرید.

 

 

نویسندگان

۱-عباس رجب نیا ،  کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی –  کارشناس و مدیر مجتمع مشاوره آموزش و پرورش ناحیه ۷ مشهد

۲- دکتر افشاری نیک

 

 

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت 

 

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=16152
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چرا حوصله درس خواندن ندارم؟ آنچه والدین و دانش آموزان باید بدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.