0
0

نشانه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

1031 بازدید
زمان مطالعه : ۶ دقیقه

نشانه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

آیا بیش از حد در اینترنت بازی های ویدیویی انجام می دهید؟ آیا به اجبار در حال خرید آنلاین هستید؟ آیا نمی توانید بررسی فیس بوک را متوقف کنید؟ آیا استفاده زیاد از رایانه در زندگی روزمره شما – روابط ، کار ، مدرسه تداخل ایجاد می کند؟ اگر به هر یک از این سوالات پاسخ مثبت داده باشید ، ممکن است از اختلال استفاده زیاد از  اینترنت رنج ببرید که معمولاً به عنوان استفاده از اینترنت اجباری شناخته می شود. با توجه به انفجار عصر دیجیتال ، اختلال اعتیاد به اینترنت به عنوان عامل اصلی اعتیاد به فناوری مدنظر بوده است. نکته نگران کننده در مورد این اختلال این است که اگر از آن رنج می برید ، بی وقفه در محاصره فناوری هستید. در عصر دیجیتال ، اینترنت تسخیر شده است. بیشتر کارهایی که ما انجام می دهیم ، به عنوان یک جمعیت عمومی ، می تواند از طریق اینترنت انجام شود. آیا پیراهن مورد نظر خود را در فروشگاه پیدا نمی کنید؟ جای نگرانی نیست – اینترنت آن را دارد! آیا می خواهید برای پیتزا سفارش دهید؟ چرا تماس بگیرید؟ یک سفارش آنلاین تکمیل کنید! آیا وقتی از بی خوابی رنج می برید و نمی توانید دوباره بخوابید ، احساس بی حوصلگی می کنید مشکلی نیست  تا ساعت ۳ صبح یک بازی ویدیویی انجام دهید.  شرط می بندم کسی در سراسر کره زمین وجود دارد که بیدار و آماده بازی است! در حقیقت ، این اختلال می تواند بسیار نگران کننده باشد – حتی از نظر درمانی. فقط به این دلیل که زیاد از اینترنت استفاده می کنید – بسیاری از فیلم های YouTube را تماشا کنید ، مرتباً به صورت آنلاین خرید کنید یا دوست دارید شبکه های اجتماعی را بررسی کنید ، به این معنی نیست که از اختلال اعتیاد به اینترنت رنج می برید. دردسر زمانی ایجاد می شود که این فعالیت ها در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کنند. به طور کلی ، اختلال اعتیاد به اینترنت به انواع مختلفی تقسیم می شود. بیشترین دسته بندی های اعتیاد به اینترنت ، شامل بازی ، شبکه های اجتماعی ، ایمیل ، وبلاگ نویسی ، خرید آنلاین و استفاده نامناسب از پورنوگرافی اینترنتی است. خطرآفرینی استفاده از اینترنت می تواند به اندازه زمان صرف شده مهم باشد.

 

 

 

چه عواملی باعث اعتیاد به اینترنت می شود؟

مانند اکثر اختلالات ، به احتمال زیاد دلیل دقیق اختلال اعتیاد به اینترنت را مشخص نیست. اگر از اختلال اعتیاد به اینترنت رنج می برید ، آرایش مغز شما مانند کسانی است که از وابستگی شیمیایی مانند مواد مخدر یا الکل رنج می برند. جالب توجه است ، برخی از مطالعات ، اختلال اعتیاد به اینترنت را به تغییر فیزیکی ساختار مغز مرتبط می دانند – به طور خاص بر میزان ماده خاکستری و سفید در مناطق مغز پیشانی تأثیر می گذارد. به نظر می رسد اختلال اعتیاد به اینترنت علاوه بر سایر اختلالات وابستگی ، بر مرکز لذت مغز نیز تأثیر می گذارد. این رفتار اعتیادی باعث ترشح دوپامین می شود تا تجربه لذت بخشی در فعال سازی ترشح این ماده شیمیایی تقویت شود. با گذشت زمان ، فعالیت بیشتر و بیشتری برای ایجاد همان پاسخ لذت بخش و ایجاد وابستگی لازم است. به این معنا که اگر بازی آنلاین یا خرید آنلاین را یک فعالیت لذت بخش می دانید و از اعتیاد به اینترنت رنج می برید ، باید بیش از پیش رفتار کنید تا همان احساس لذت بخشی را قبل از وابستگی ایجاد کنید.

 

این مقاله را نیز بخوانید                 چگونه بر فرسودگی درسی غلبه کنیم 

 

علائم اعتیاد به اینترنت  چیست؟

علائم و نشانه های اختلال اعتیاد به اینترنت ممکن است خود را در هر دو تظاهرات جسمی و عاطفی نشان دهند.

برخی از علائم عاطفی اختلال اعتیاد به اینترنت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افسردگی

عدم صداقت

احساس گناه

اضطراب

احساس سرخوشی هنگام استفاده از رایانه

عدم توانایی در اولویت بندی یا حفظ برنامه ها

انزوا

پرهیز از کار

تحریک

نوسانات خلقی

ترس

تنهایی

بی حوصلگی با کارهای معمول

به تأخیر انداختن

 

این مقاله را نیز بخوانید              ۷ روش غلبه بر بی انگیزگی درسی 

 

علائم جسمی اختلال اعتیاد به اینترنت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

كمر درد

سردرد

بیخوابی

تغذیه ضعیف (عدم غذا خوردن یا خوردن بیش از حد غذا برای جلوگیری از دوری از کامپیوتر)

بهداشت شخصی ضعیف (به عنوان مثال ، حمام نکردن برای آنلاین ماندن)

گردن درد

خشکی چشم و سایر مشکلات بینایی

افزایش یا کاهش وزن

 

 

اثرات اختلال اعتیاد به اینترنت چیست؟

اگر از این اختلال رنج می برید ، ممکن است بر روابط شخصی ، زندگی کاری ، امور مالی یا زندگی مدرسه تأثیر بگذارد. افرادی که از این شرایط رنج می برند ممکن است خود را از دیگران جدا کنند ، مدت طولانی را در انزوای اجتماعی سپری کنند و بر روابط شخصی خود تأثیر منفی بگذارند. موارد بی اعتمادی و عدم صداقت همچنین ممکن است به دلیل معتادان اینترنتی که می خواهند مدت زمانی را که در اینترنت می گذرانند پنهان کنند یا انکار کنند ، بوجود آید.. مشکلات جدی مالی نیز ممکن است به دلیل اجتناب از کار ، ورشکستگی به دلیل ادامه خرید آنلاین ، بازی آنلاین یا قمار آنلاین باشد. معتادان اینترنتی ممکن است در ایجاد روابط جدید مشکل داشته و از نظر اجتماعی کنار بروند – زیرا در یک فضای آنلاین بیش از یک فضای فیزیکی احساس آرامش می کنند.

نشانه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

 

این مقاله را نیز بخوانید     چگونه زیست را بالای ۸۰ درصد بزنیم 

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

معیارهایی برای تشخیص اعتیاد به اینترنت وجود دارد.

مشغول اینترنت است (دائماً به استفاده از گذشته یا استفاده در آینده فکر می کند)

برای جلب رضایت نیاز به استفاده از اینترنت با افزایش زمان دارد

برای کنترل ، یا قطع استفاده از اینترنت تلاش های ناموفقی انجام داده است

هنگام تلاش برای کنترل استفاده از اینترنت بی قرار ، بدخلق ، افسرده یا تحریک پذیر است

بیشتر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده در اینترنت باقی مانده است

به دلیل اینترنت ، رابطه مهم ، شغلی ، آموزشی یا شغلی قابل توجهی را به خطر انداخته یا از بین می برد

به اعضای خانواده ، درمانگران یا دیگران دروغ گفته است تا ارتباط خود را با اینترنت پنهان كنند

از اینترنت به عنوان راهی برای فرار از مشکلات یا تسکین روحیه بدشکل (مانند احساس گناه ، اضطراب ، افسردگی ، درماندگی) استفاده می کند.

نشانه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

 

 

روش درمان اعتیاد به اینترنت چیست؟

اولین قدم در درمان تشخیص وجود یک مشکل است. اگر اعتقاد ندارید که مشکلی دارید ، احتمالاً به دنبال درمان نیستید. یکی از مشکلات اساسی اینترنت این است که معمولاً هیچ گونه پاسخگویی و محدودیتی وجود ندارد. شما در پشت یک صفحه پنهان شده اید – و برخی از مواردی که ممکن است به صورت آنلاین بگویید یا انجام دهید مواردی هستند که هرگز به صورت حضوری انجام نخواهید داد.

مطالعات نشان داده است كه رفتار خود اصلاح كننده قابل دستیابی و موفقیت آمیز است. رفتارهای اصلاحی شامل نرم افزاری است که استفاده از اینترنت و انواع سایتهایی را که می توان از آنها بازدید کرد کنترل می کند . اکثر متخصصان توافق دارند که پرهیز کامل از رایانه روش موثری برای حل این مشکل  نیست.

برخی از متخصصان استدلال می کنند که داروها در درمان اختلال اعتیاد به اینترنت موثر هستند – زیرا اگر از این بیماری رنج می برید ، احتمالاً از یک بیماری اساسی مثل اضطراب و افسردگی نیز رنج می برید. به طور کلی تصور می شود که اگر اضطراب یا افسردگی را درمان کنید ، اعتیاد به اینترنت ممکن است گام به گام با این روش درمانی برطرف شود. مطالعات نشان داده است که داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تأثیر عمیقی در مدت زمان صرف شده در اینترنت دارند. فعالیت بدنی همچنین نشان دهنده تأثیرگذاری در افزایش سطح سروتونین و کاهش وابستگی به اینترنت است.

برخی از رایج ترین درمان های روانشناختی اختلال اعتیاد به اینترنت عبارتند از:

درمان فردی ، گروهی یا خانوادگی

اصلاح رفتار

درمان رفتاری شناختی (CBT)

اسب درمانی

هنر درمانی

تفریح ​​درمانی

واقعیت درمانی

اگر شما هم زیاد در شبکه های اجتماعی یا اینترنت هستید و از درس ها عقب افتاده اید باید به فکر چاره باشید. ما هم در کنارتان هستیم . با ما تماس بگیرید

 

نویسنده

دکتر افشاری نیک

 

 

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن

 

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=16470
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نشانه های اعتیاد به اینترنت و راه درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.