0
0

سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

13866 بازدید
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

زیست شناسی شاید مهم ترین درس رشته نظری باشد. درصد بالای این درس راه شما را برای رسیدن به یک رتبه خوب بسیار هموار می کند .

 

از طرفی یادگیری این درس که بتوان به نتیجه مطلوب در کنکور رسید هم سخت است. چرا که بسیار فرار و چالشی بوده و در زمان بسیار محدودی که در اختیار شما است باید سریع تصمیم بگیرید و گزینه درست را انتخاب کنید . به همین دلیل در این مقاله سعی کردم سه اصل مهی که شما را به درصد بالای زیست می رساند را توضیح دهم. بی شک اجرای تک تک این گام ها صبر و حوصله شما را می طلبد ولی نتیجه کار بسیار مطلوب و شگفت انگیز است.

 

سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

 

گام اول : عمیق خوانی

عمیق خوانی یعنی بی تفاوت از کنار واژه ها نگذرید. تمام مطالب کتاب ، قید ها حرف های ربط ، فعالیت ها و تک تک واژه ها را عمیق بخوانید. برای به یاد سپاری حتما مطالعه فعال داشته باشید یعنی بنویسید و یادداشت برداری و خلاصه برداری  کنید. هر بار نوشتن معادل سه بار خواندن است. برای تسلط کامل نیاز است مطالب را حداقل پنج بار بنویسید و بخوانید .

 

سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.              ۵ گام برای رسیدن به درصد بالای ادبیات

 

گام دوم: مفهومی خوانی

بی شک ما نمی دانیم چقدر از مطالب را مسلط هستیم. چقدر می دانیم و چقدر یاد گرفتیم .  تست زدن مکرر به ما این اطمینان را می دهد که مطلب را خوب یادگرفته ایم . در مفهومی خوانی زواید گنگ مطلب باز می شود. متوجه می شویم طراح قرار است از این قسمت چگونه تستی بنویسد. فراموش نکنید بعد از زدن تست حتما پاسخنامه را دقیق خوانده و نکات کنکوری آن را بنویسید و دو بار دیگر نیز تست را بزنید تا کاملا مطلب را یاد بگیرید.

 

سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

 

گام سوم : ترکیبی خوانی

به یاد داشته باشید کتاب زیست شما چون حجیم است در سه سال تدریس می شود. پس شما با سه کتاب مواجهه نیستید بلکه یک کتاب است وباید مطالب را باید پیوند دهید و عمیق بخوانید. ترکیبی خوانی بسیار مهم است. مثلا اگر در باره مورچه در آخرین صفحات زیست یازدهم سخن به میان آمده باید این مطلب را با مطلب مورچه ها در فصل رفتار زیست دوازدهم ارتباط بدهید. یک درجه بالاتر ترکیبی خوانی ، مفهومی – ترکیبی خوانی است . یعنی باید بتوانید علاوه به ترکیب مطالب آن را نیز درک کرده و دقیق بخوانید.

اگر در این مسیر نیاز به راهنمایی دارید ما در کنارتان هستم . با ما تماس بگیرید.

نویسنده : دکتر افشاری نیک

دانلود صوت

 

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=1794
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سه گام تا رسیدن به درصد بالای زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.