0
0

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

1022 بازدید
اصول یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی
زمان مطالعه : ۳ دقیقه

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

یکی از مشکلاتی که شما دانش اموزان و دانشجویان عزیز زیاد مطرح می کنید سریع فراموش کردن مطالب است. با توجه به حجم بالای مطالب بخصوص برای شما دانش اموزان دبیرستانی واینکه معضلی به نام کنکور دست به گریبانتان است حفظ کردن و درک اصولی مطالب کمک می کند تا در زمانی کمتر حجم بیشتری از مطالب را یاد بگیرید و دیگر فراموش نکنید.

اما اصول صحیح یادگیری مطالب چیست؟

اصل اول : پیش مطالعه

قبل از آنکه دبیر مطلب جدید را در کلاس تدریس کند. روز قبل حتما در منزل مطالعه کنید. مطالب را روزنامه وار خوانده و با چشم و سریع مرور کنید. این کار به شما اعتماد به نفس بالایی می دهد و تمرکز شما را در کلاس به شدت افزایش می دهد . در مورد دروسی مثل فیزیک و ریاضی به روش تدریس و حل تمرینی که در کتاب درسی نوشته شده است توجه کنید و با یک دانش محدود از مطالبی که قرار است تدریس شود سر کلاس بروید.

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

اصل دوم: تمرکز کامل

سر کلاس در حین تدریس حواستان کامل به تدریس دبیر باشد. البته اگر پیش مطالعه داشته باشید این تمرکز به شدت افزایش می یابد. خوب گوش کنید و اگر می توانید یادداشت برداری داشته باشید. در کلاس مشارکت فعال داشته باشید. از دبیر سوال بپرسید و به سوالات ایشان پاسخ دهید. ۷۰ درصد یادگیری در همان لحظه بودن شما در سر کلاس بدست می آید.

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

اصل سوم : مطالعه همان روز

چون مطالب تدریس شده در سرکلاس وارد حافظه کوتاه مدت می شود اگر همان روز در منزل مطالعه نداشته باشید مطلب را فراموش می کنید. پس تا تنور داغ است نان را بچسبانید. اجازه ندهید تنبلی و بی حوصلی مانع رسیدن شما به موفقیت شود . با اجرای همین سه اصل اول عملا شما یک مطلب را سه بار مرور کردید. دستتان جلو می افتد و قسمت عمده مطلب را حفظ می شوید.

این مقاله را نیز بخوانید              بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه         

اصل چهارم : ارتباط

در هنگام مطالعه مطالب جدید را به گذشته ارتباط دهید. یا بقول دوستان کنکوری ، ترکیبی بخوانید. بگذارید شبکه ای از اطلاعات در ذهنتان شکل بگیرد و از این پس به راحتی می توانید تست های ترکیبی را بزنید.

روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

اصل پنجم: تکرار

باهوش ترین افراد هم برای این که مطلبی را خوب حفظ کنند حداقل چهار تا پنج بار باید آن را تکرار کنند. روز اول ، ۷ روز بعد ، دو هفته بعد ، یک ماه بعد و سه ماه بعد. البته اگر تست زنی را به نوعی تکرار در نظر بگیریم دفعات تکرار افزایش می یابد. پس خیال نکنید با یک بار یا دوبار خواندن کاملا بر مطلب مسلط می شوید. به خودتان اعتماد داشته باشید و با قدرت به پیش روید.

اگر در مورد روش مطالعه و یادگیری با چالش مواجه هستید با ما تماس بگیرید . در کنارتان هستیم.

نویسندگان:

۱-عباس رجب نیا کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کارشناس و مدیر مجتمع مشاوره آموزش و پرورش ناحیه ۷

۲- دکتر افشاری نیک

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=15886
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد روش یادگیری مطالب درسی بدون فراموشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.