0
0

۱۰ روش مدیریتی برای نظم دادن به فعالیت های گروه مطالعه

2533 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

درس خواندن در گروه مطالعه روش مطلوب برای یادگیری است . بوسیله آن می توان موضوعات مختلفی نظیر انجام تکالیف، محتوای درسی تدریس شده ، مباحث مشکل و سخت و ….. را انجام داد. مطالعه گروهی به دوصورت انجام می شود یا کل گروه در فعالیت ها شرکت می کنند و یا اعضای گروه را به دسته های کوچکتر تقسیم کرده و هر دسته در نهایت یک گزارش گروهی را برای همه تهیه می کند. در این مقاله می آموزیم چگونه می توان یک گروه را مدیریت کرد تا بازخورد بهتر و نتایج درخشان تری به دنبال داشته باشد.

 

۱-سرفصل های درسی را به نوبت به اعضای گروه توضیح دهید.

فهرستی از مباحث کلیدی محتوا تهیه کنید.سپس این سرفصل ها را براساس تعداد افراد بین گروه ها تقسیم کنید تا به نوبت هرکسی قسمتی را ارائه دهد.

 

این فیلم را نیز ببینید      ۷ تاثیر مطالعه گروهی در بالا بردن بازده درسی

 

۲-یادداشت ها را یکدیگر مقایسه کنید.

زمانی که در گروه قرار می گیرید جزوه کلاسی را با سایر اعضا مقایسه کنید تا جاهایی که در فهم آن مشکل دارید شناسایی و مشکل حل شود.

 

این مقاله را نیز بخوانید     ده راه حل کاربردی برای از بین برداشتن موانع مطالعه گروهی

 

۳- لیستی از سوالات احتمالی امتحان تهیه کنید.

در گروه راجع به این که چقدر احتمال وجود این سوال در امتحان وجود دارد بحث کنید . امتحانی طراحی کنید و آن را در گروه پاسخ دهید.

 

۴- روش های انجام تکالیف درسی را گروه به نقد بگذارید.

اگر معلمتان تکلیفی مشخص کرده با سایر اعضای گروه مطرح کنید که از چه منابعی برای انجام تکلیف باید استفاده شود . معلم چه معیارهایی برای ارزیابی این تکالیف دارد. چه قدم های کوچکی باید بردارید تا در انجام تکالیف بزرگ موفق باشید؟

 

این مقاله را نیز بخوانید    ۴ عادت صحیح مطالعه برای موفقیت در کنکور

 

۵- ارائه شفاهی را در مقابل گروه تمرین کنید.

از فواید مطالعه گروهی این است که ترس شما در ارائه مطالب شفاهی ریخته و به شما در مقابل معلم اعتماد به  نفس می دهد.

 

 

۶- در قالب گروه های دونفره تکالیف نوشتاری را تصحیح کنید.

از این روش در درس هایی مثل فیزیک ، زبان ، شیمی ، ریاضی و …. که باید تمرینی را حل شود استفاده کنید. دو به دو تمرین ها را پاسخ دهید و یا پاسخ هایی را که در تنهایی انجام داده اید را بادیگر اعضای گروه مقایسه کنید.

 

این فیلم را نیز  ببینید   چگونه مهمترین درس کنکور را انتخاب کنیم؟

 

۷- خلاصه نویسی را در گروه های کوچک تمرین کنید.

بعضی از دروس مثل زیست شناسی خیلی فرار هستند و باید خلاصه ای از آن تهیه شود . در قالب یک گروه دو الی سه نفره خلاصه را نوشته و آن را تهیه و بعد با سایر گروه ها مقایسه کنید. حتما می دانید این خلاصه ها در دوران جمع بندی کنکور واقعا بدرد می خورند.

 

۸- درباره مطالب و مفاهیم مهم با یکدیگر بحث کنید.

مثلا دو سوال کنکور در مورد ژنتیک را در دو گروه حل کنید و بعد جواب ها را با هم مقایسه کنید. روی مشکلات تمکرکز کرده و راه حل ها را با هم مقایسه کنید.

۹- فلش کارت در گروه تهیه کنید.

فلش کارت ها برگه های کوچکی هستند که مطالب فرار دروس مختلف از زیست گرفته تا زبان را پوشش می دهند. مثلا در درس زبان می توانید یک طرف کارت لغت و در طرف دیگر معنی آن را بنویسید و از اعضای گروه بپرسید.

۱۰- زمان هایی را برای بررسی عملکرد گروه در نظر بگیرید.

در این روش می توان فهیمد که بهروه وری گروه چقدر بوده است. یعنی چند درصد زمان مفید بوده و گروه از آن نهایت استفاده را کرده اند. به این ترتیب می توان میزان هدررفتن زمان را کاهش داده و راندمان گروه را افزایش دهید.

 

اگر هنوز شک دارید که مطالعه گروهی روشی کارا برای درک مطالب درسی هست به شما اطمینان می دهم که این روش سالهاست در بهترین دبیرستان های دنیا انجام شده و امتحان خود را پس داده است. پس دست به کار شوید و نتایج آن را به اطلاع ماهم برسانید.

 

دانلود فایل صوتی

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=213
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ روش مدیریتی برای نظم دادن به فعالیت های گروه مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.