0
0

بهترین زمان برای یادگیری چه زمانی است؟

3467 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بهترین زمان برای یادگیری چه زمانی است؟

با مطالعه ی بیوریتم انسانی، تحقیقات اخیر ثابت کرده است کهدر چه زمانی شما به بهترین نحو می توانید مطالب را به یاد آورید. این مقاله خصوصا برای آموزش زبان بسیار موثر است. شاید یک عصب شناس هرگز به شما نگوید که مغز انسان در زمان های مختلف  کارکرد متفاوتی را از خود نشان می دهند. قطعا اگر زمانی که شما از خواب بیدار میشوید فردی بخواهد از شما امتحان بگیرد، هم از آن فرد متنفر خواهید شد و هم اینکه عملکرد خوبی را نخواهید داشت. هرچه که بیشتر بدانید چرا واقعا این موضوع صحیح است، به شما در برنامه ریزی روزانه بسیار کمک خواهد کرد. هرچه که شما به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید، بدنتان شما را در مطالعه بیشتر یاری خواهد کرد. عوامل بسیاری هستند که می توانند بر روی ادراک شما تاثیر گذار باشند اما در کنار این موضوع بینش های مختلف افراد نیز می تواند از جهاتی با این تحقیق مخالف باشد.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.                        ۴دسته از یادگیرندگان را بشناسید

 

نتایج به دست آمده:مطالعات نشان می دهند که بهترین زمان در طول روز برای درس خواندن در میانه ی روز است. بسیاری از روانشناسان با این عقیده مخالف اند و از آنجایی که میانه ی روز از نظر عده ای از ساعت۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر و از نظر عده ای دیگر ۴ بعد از ظهر تا ۱۰ شب است و در این بازه ی زمانی خیلی از افراد احساس خستگی میکنند، همچنان روی این فرضیه بحث می شود. علت این موضوع تفاوت بیین افراد است. انسانها با توجه به رویه ای که در خواابیدن پیش می گیرند در این بازه های زمانی عملکردی متفاوت از خود نشان می دهند. بنابراین پاسخ این سوال برای همه کاربردی نیست.

 

 

افرادی که صبح ها و شب ها درس می خوانند.

نویسنده ی مقاله می داند که شما هنوز در ذهنتان راجع به پاراگراف بالا سوال دارید. اما خود نویسنده هم طبق گفته ی خودش فردی شب زنده دار است و تا ۳ صبح مطالعه می کند. مطالعات روانشناسی نشان داده است که افراد به ۳ دسته ی شب زنده دار، افرادی که در روز کار می کنند و افرادی که در میانه ی این دو هستند، تقسیم می کند. با تو.جه به نوع عادات شما، زمان مناسب یادگیریتان متفاوت خواهد بود. هرچه در روز دیر تر از خواب بر می خیزید، در شب باید بیشتر بیدار بمانید. شب بیداری نباید از نظر شما خوب باشد و فکر کنید هر زمان که می خواهید می توانید درس بخوانید. بیدار ماندن آن هم به مدت طولانی برای سلامتی شما بسیار مضر است و نگذارید این کار برای شما تبدیل به یک عادت شود و اگر اکنون اینگونه است بهتر است که این عادت را تغییر دهید. اگر در محدوده ی زمانی خاصی بیشترین بازدهی را در کار مشخصی دارید، این به این معنا نیست که در یادگیری هم آن زمان بهترین زمان باشد. اگر میخواهید کار های خلاقانه ی خود را انجام دهید، بهترین زمان برای انجام آنها زمان هایی که شما بیشترین بازدهی را دارید، نیست. شاید عجیب به نظر برسد اما ذهن شما زمان هایی که خسته تر از دیگر مواقع است در مورد کار های خلاقانه بهتر عمل میکند.

 

بهترین زمان برای یادگیری

 

عامل خواب:

عقربه های ساعت ارتباطی با آنچه که شما یاد میگیرید ندارد. بدن شما بیشتر به ساعت درونی خودش وابسته است و این ساعت درونی با خوابیدن شما مدیریت می شود. تحقیقی که اخیرا در دانشگاه نوتردام انجام گرفته است، میزان اهمیت خوابیدن در یادگیری را برای همگان آشکار می کند. ۲ گروه از دانش اموزان برای یادگیری لغات زبان خارجه دعوت شدند. یکی از گروه ها بعد از یادگیری فورا به خواب می رفتند در حالی که گروه دیگر این کار را نمی کردند. شاید شما تا الان حدس زده باشید که کدام گروه عملکرد بهتری را از خود نشان داده اند. گروه اول، همان افرادی که خوابیدند، بعد از ۲۴ ساعت عملکرد بسیار بهتری را از خود نشان دادند. بنابراین برای دروس حفظی، زمانی که شما بعد از مطالعه به خواب می روید خصوصا اگر خوابتان اصولی باشد، مباحث را بسیار راحت تر حفظ خواهید نمود. خبر خوب این است که چرت های ۱۵ دقیقه ای نیز برای تقویت حافظه کابردی است. بهترین زمان برای این کار ساعت ۲ بعد از ظهر و بعد از صرف ناهار است.

 

این مقاله را نیز بخوانید.           ۱۰ روش درس خواندن دانش آموزان موفق ( قسمت اول)

 

بهترین زمان برای یادگیری

 

حال سوال این است. کی باید درس بخوانم؟

بنا بر این مطالعات بهترین زمان برای مطالعه چند ساعت بعد از بیدار شدن شماست و چاشنی این دوره ی زمانی مطالعه می بایست یک چرت کوتاه باشد. اما در واقعیت بهترین زمان برای مطالعه وجود ندارد. تنها با پرسیدن سوالاتی از خود می توانید بهترین زمان مطالعه را برای خودتان مشخص کنید. سوالاتی از قبیل: چه زمانی به خواب می روم؟ چه زمانی از خواب بیدار می شوم؟ بیشترین سطح هوشیاری من در طول روز چه زمانی است؟ آیا میزان خواب من مناسب است؟ و … بدن شما از آن شماست و با بررسی شرایط روحی و فیزیکی خود می توانید بهترین زمان را برای خود مشخص کنید. تمام این ها شاید واضح به نظر برسد اما خیلی از وقت ها شما از احساساتتان چشم پوشی می کنید. هیچگاه قدرت بررسی حالات روحی و فیزیکی خود را  در پیشرفت تحصیلی دست کم نگیرید.

 

ما در کنارتان هستیم. برای دریافت برنامه ریزی درسی ویژه امتحان نهایی و کنکور با ما تماس بگیرید.

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=808
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بهترین زمان برای یادگیری چه زمانی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.