0
0

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

2411 بازدید
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

زمانی که تحصیل میکنید و در حال شکل دادن عادات مطالعه ای خود هستید، باید از سبک مطالعه ای خود آگاه باشید تا بتوانید با توجه به آن  تکنیک های مخصوص به همان سبک را به کار گیرید.اگر شما بتوانید این تکنیک ها را یاد گیری کنید و از آن در جهت رشد نقاط قوت خود استفاده کنید در نهایت خواهید توانست که حافظه ی خود را در به یاد سپاری مطالب بسیار افزایش دهید و نمراتتان را بهبود ببخشید .در این مقاله ما به ۳ نوع از سبک های مطالعه ای می پردازیم و روش های یادگیری بهتر را با توجه به این سبک ها برایتان متذکر میشویم:

۱- یادگیرندگان تصویری:

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۱٫۱- در سخنرانی ها یادداشت برداری کنید:

یادگیرندگان تصویری در به یاد آوردن مطالبی که دبیر میگوید بسیار مشکل دارند. به همین علت افراد این دسته میبایست از مطالب جزوه برداری کنند. به یاد داشته باشید که حتما مطالب نوشته شده بر روی تخته را نیز یادداشت برداری کنید.کلاستان که تمام شد، مطالب را دوباره خوانده و بازنویسی کنید. این کار به شما کمک میکند مطالب را بسیار راحت تر به یاد آورید.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

این مقاله را نیز بخوانید.                ۵ نکته برای داشتن بهترین نور پردازی دراتاق مطالعه

 

۱٫۲-خلاصه برداری کنید:

یکی از بهترین راه های آمادگی برای امتحانات انجام خلاصه برداری است. این روش خصوصا برای آن دسته از افرادی که از طریق دیدن مطالب میتوانند آن را به ذهن بسپارند بسیار کاربردیست. زیرا که از این طریق آنان میتوانند به روابط بین اجزای مطلب پی برده و آن را راحت تر به خاطر سپارند.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۱٫۳-مطالب مهم را شبرنگی کنید:

ماژیک های شبرنگی بهترین دوستان یادگیرندگان تصویری هستند زیرا که انان میتوانند با توجه به رنگ هایی که مطالب را با آن شبرنگی کرده اند دروس را به یاد آورند. برای هر دسته از مطالب رنگی بخصوص قرار دهید و از آن در جهت به یاد آوردن مطالب استفاده کنید. برای مثال تیتر ها را با رنگ قرمز و مطالب داخل متن را با رنگ زرد شبرنگی کنید.

 

۲-یادگیرندگان شنیداری:

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

این مقاله را نیز بخوانید.                      چگونه در این ۸ مکان مطالعه درس بخوانیم

 

۲٫۱- سخنان دبیر را ضبط کنید:

شما به عنوان یادگیرندگان شنیداری میتوانید با استفاده از دقتتان در گوش کردن مطالب بسیاری از مطالب را سر کلاس به ذهن خود بسپارید. شما همچنین میتوانید با استفاده از ام پی تری پلیر صدای دبیر خود را ضبط کرده و بعد از کلاس با استفاده از آن یادداشت برداری کیند.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۲٫۲- جواب ها را با صدای بلند بخوانید:

اگر شما از یادگیرندگان شنیداری هستید به احتمال زیاد بدون توجه به آنکه درستان را با صدای بلند میخوانید، این کار را انجام میدهید.این به این معناست که شما افکارتان را با صدای بلند میخوانید. زمانی که در حال مطالعه ی نمونه سوالات هستید سوال و جواب را با صدای بلند بخوانید اما به یاد داشته باشید که حتما جواب را نیز یادداشت کنید زیرا که امتحانات هرگز شفاهی نیست و اکثرا کتبی برگزار میشوند.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۲،۳- از روش های تجمع لغات استفاده کنید:

تجمع لغات یکی از بهترین روش های مطالعه و به یاد آوردن مطالب برای یادگیرندگان این دسته است.از ابزار های حفظی شامل:آهنگ ها، اشعار، قافیه ها استفاده کنید. به وسیله ی آن میتوان حجم زیادی از مطالب را یاد گرفت.مغز شما به صورت خودکار میتواند آهنگ و مطلب وابسته به آن را به یاد آورد.

 

۳- یادگیرندگان تجربی:

 

این فیلم را نیز ببنینید.            ۴ تکنیک برای بالا رفتن سرعت مطالعه

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۳٫۱- فلوچارت بسازید:

از آنجاییکه افراد این دسته از طریق انجام دادن یاد میگیرند، ایجاد ساختاری برای نوشته هایتان که به شما کمک کند مطلب را راحت تر به یاد آورید، می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای یادداشت هایتان فلوچارت و گراف بسازید و با این دو خلاصه برداری انجام شود. برای مثال نوشتن بر روی استیکر های رنگارنگ و چسباندن آنها بر روی وایت برد و دیوار های خالی میتواند شما را در به یاد آوردن مطالب کمک بسیار کند.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

این مقاله را نیز بخوانید.               ۱۰ روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

 

۳٫۲-فعالیت هایتان را با مطالعه خود ترکیب کنید:

یادگیرندگان تجربی مطالب را تنها زمانی که فعالیت ها را انجام میدهند، یادمی گیرند. زمانی که برای قدم زدن میروید سعی کنید فایل های صوتی آموزشی گوش دهید تا بتوانید مطالب را بهتر به یاد آورید.

 

بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

 

۳،۳- انگشتان خود را در هنگام مطالعه درگیر کنید:

یکی از راه های پیشبرد یادگیری، درگیر کردن انگشتان در هنگام مطالعه است. برای مثال، از انگشت به عنوان نشانه در هنگام درس خواندن و زیر خطوط استفاده کنید و مطالبی که گاها به ذهنتان مهم میرسد را گوشه ای یادداشت کنید.استفاده از یارانه و تایپ کردن مطالب نیز میتواند یادگیری شما را بسیار بهبود بخشد.

 

یکی از نیازهای اصلی همه انواع یادگیرندگان داشتن برنامه درسی روزانه است. اگر نیاز به یک مشاور خوب برای انجام برنامه ریزی دارید با ما تماس بگیرید و یک برنامه شخصی سازی شده عالی دریافت کنید.

 

مترجم: محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر سمیرا افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=898
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بهترین روش های یادگیری با توجه به سبک مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.