0
0

اهمیت و روش یادداشت برداری در کلاس

1797 بازدید
زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اهمیت و روش یادداشت برداری در کلاس

یادداشت برداری یکی از بهترین راه ها برای درک مفاهیم گفته شده در کلاس است. در این مقاله یاد می گیرید چرا باید حتما در کلاس از صحبت های دبیر یادداشت برداری کنید .

 

 

قبل از کلاس

برای این که بتوانید برای کلاس آینده ی خود آماده شوید، مطالب قبلی را مرور کنید. یادتان باشد همیشه روز قبل از کلاس شروع به مرور مطالب کنید. در صورت تمایل ، مطالب مهم تری را که درک آنها برایتان مشکل تر است را چندین بار مرور کنید تا کاملا مطلب را درک کنید. اگر سوالی دارید، جزوه ی شما می تواند بسیاری از سوالاتی که در ذهنتان است را رفع کند.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید   روش برش کالباس برای خواندن درس های سخت

 

یک راه دیگر برای درک مباحث مراجعه به کتابخانه است تا منابع بیشتری را در اختیارتان بگذارد و شما را برای کلاس آماده کند . تست های کنکور هم یکی از منابع رفع سوالات شماست. همچنین از نمونه سوالات امتحانی نیز برای آمادگی کلاسی خود استفاده کنید. این سوالات می تواند ارتباط بین مطالبی را که در طی دوره خوانده اید را برایتان آشکار کند و متن خلاصه ها یتان را با مطالبی که به آن اضافه می کنید بهبود بخشد.

 

 

در طول کلاس

آماده باشید که در کلاس یادداشت برداری کنید و در کلاس به موقع حضور یابید. چند رنگ ا خودکار و مداد برای نوشتن همراه داشته باشید. قبل از آنکه دبیر شروع به تدریس کند، تاریخ و موضوع و ساعت کلاس را در برگه ی خود درج کنید. اگر برای این کلاس تکلیفی مشخص شده است، آنرا قبل از شروع کلاس در دست بگیرید، سپس آماده ی یادداشت برداری شوید. دقیقا به هرچه دبیر می گوید گوش دهید.

تمام مطالب مهمی که دبیر می گویدرا  یادداشت برداری کنید.. احتمالا دبیر خلاصه درسی را برایتان آماده کرده باشد. یادتان باشد که شما نیازی نیست که تمامی صحبت های دبیر را بنویسید. به میزانی یادداشت کنید که بدانید دبیرتان دقیقا راجع به چه موضوعی در کلاس صحبت می کرده است.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.    ۵ روش مطالعه خوب که سرعت درس خواندن شما را سه برابر میکند.

 

اگر بخش هایی را متوجه نمی شوید در یادداشت های خود علامت گذاری کنید که بتوانید برای بررسی آن مبحث دست به کار شوید. چون مطالب قبلی را مطالعه کرده اید مباحث جدید را راحت تر درک می کنید. این مباحث می تواند جزییاتی درباره ی متن ، نویسنده و یا هرچیزی باشد  که در کتاب نیامده باشد.

بهتر است که این جزییات را کاملا یادداشت کنید. یادداشت برداری دقیق برای درک نظر دبیر واقعا لازم است. حتی اگر سخنان دبیرتان بهم ریخته باشد  باز هم تا جایی که امکان دارد، مطالب را یادداشت کنید. اگر قسمتی از مطالب برایتان گنگ است و آنها را درک نمیکند، حتما در لحظاتی که دبیران درکلاس هستند و یا حتی اگر در دفتر هستند از آنها سوال کنید.

 

این فیلم را نیز مشاهده کنید.     با روش کارت زدن سرعت مطالعه را ۵ برابر کنید.

 

حتی شما می توانید از هم کلاسی ها برای درک مطالب تدریس شده استفاده کنید. قطعا زمانی که شما مطلب را از فردی دیگر و به نحوه ای دیگر می شنوید، درکتان از آن مبحث بسیار بالاتر خواهد رفت.و یادتان باشد که سبک یادگیری هر دانش اموز با دیگر دانش آموزان متفاوت است.

 

 

مرور یادداشت ها

راه های زیادی برای مرور یادداشت ها وجود دارد. بعضی از دانش آموزان اقدام به تایپ مطالب بعد از کلاس می کنند تا بتوانند مباحث را راحت تر مرور کنند و این در صورتی است که دیگر دانش آموزان تنها نگاهی به آنها می اندازند و یادداشت ها را تبدیل به دیگر ابزار های مرور مثل فلش کارت ها می کنند. هر دوی این روش ها خوب است. آنچه که اهمیت دارد این است که یادداشت هایتان را بعد از کلاس یعنی همان زمانی که مطالب هنوز برایتان تازه است، مرور کنید.

اگر قسمتی از یادداشت ها برایتان سوال برانگیز بود، باید برای خودتان تا زمانی که از ذهنتان فراموش نشده، حل مساله کنید و نگذارید مشکل باقی بماند. یادداشت هایتان را همیشه در یک مکان مشخص قرار دهید. کلاسورهای ۴ حلقه برای این کار بهترین ابزارند. زیرا که شما می توانید خلاصه ها، جزوات کلاسی، تکلیفی که از طرف دبیر بازگردانده شد و امتحاناتتان را در آنها نگه دارید.

 

این مقاله را نیز مطالعه کنید.    ۶ مانعی که در یک برنامه ریزی خوب وجود دارد.

 

از شبرنگ ها برای پر رنگ کردن کلمات کلیدی استفاده کنید. حتما از جزییاتی که دبیرتان برای تکالیف و امتحاناتتان ذکر کرده، غافل نشوید. اگر از شبرنگ برای علامت گذاری بخش های خیلی مهم استفاده می کنید، یادتان باشد که برای دیگر مطالبی که از نظرتان شاید مهم است ، استفاده نکنید.

حتما از مثال ها یادداشت برداری کنید. اگر دبیر راجع به تحقیق صحبت می کرد و ناگهان شروع به صحبت راجع به یک دانشمند کرد، حتما از همه ی مباحث یادداشت برداری کنید، خصوصا اگر در این فکر هستید که بعدا کتاب را نیز مطالعه کنید. شاید شما الان مباحث را درک نکنید اما یادتان نشود که مباحثی که دبیر مطرح میکند به شما در درک مباحث کتاب بسیار کمک خواهد نمود.

شب امتحان اقدام به مرور جزوه ی خود نکنید. در طول ترم هر از چند گاهی مطالب را مرور کنید. حتما در طول ترم با هر بار مطالعه ی مبحث به درک بیشتری از آن میرسید.بهتراست بدانید که دبیرتان از شما دقیقا چه چیزی را می خواهد و طبق خواسته ی او عمل کنید.

اگر هنوز هم در مورد روش یادداشت برداری سوال دارید با ما در میان بگذارید . ما به سوالاتتان پاسخ می دهیم.

 

مترجم : محمد جواد افشاری نیک

ویراستار علمی : دکتر افشاری نیک

 

دانلود صوت

 

دانلود متن

 

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=742
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اهمیت و روش یادداشت برداری در کلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.