0
0

آنچه باید درباره خواب زیاد بدانید ، ۵ نکته برای خواب بهتر

1928 بازدید
زمان مطالعه : ۴ دقیقه

آنچه باید درباره خواب زیاد بدانید ، ۵ نکته برای خواب بهتر

 

چقدر به خواب نیاز دارید؟

احتمالاً شنیده اید که می گویند هر شب باید مقدار کافی بخوابید. عدم انجام این کار شما را درگیر آنچه “بدهی خواب” نامیده می شود می کند و می تواند منجر به بروز علائم و مشکلاتی در سلامتی شود. دقیقاً چقدر باید بخوابید؟ مقدارنیازبه خواب بیشتر به سن بستگی داردولی سایر فاکتورها نیز موثر است. اگر خیلی کم بخوابید بهتر است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. اما اگر این کارمشکل را حل نکرد ، بهتر است بخواهید با دکتر خود صحبت کنید. اگر بیش از حد می خوابید ممکن است بخواهید به پزشک خود بگویید. خواب آلودگی بیش از حد می تواند نشانه چندین مسئله پزشکی مختلف باشد و خواب زیاد حتی می تواند سلامتی شما را به خطر اندازد. نوجوانان باید بین ۸ تا ۱۰ ساعت بخوابند.

دلایل احتمالی خواب زیاد

به خواب زیاد ، خواب آلودگی یا “خواب طولانی” می گویند. این وضعیت حدود ۲ درصد از افراد را درگیر می کند. افرادی که دچار خواب آلودگی هستند ممکن است ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شب بخوابند تا بهترین حالت را داشته باشند. از آنجا که زندگی روزمره ممکن است مسئولیت هایی را شامل شود که اجازه چنین استراحتی را نمی دهد ، افراد خواب طولانی ممکن است در طول روز احساس خستگی مفرط کرده و بعضی روزها  ۱۵ ساعت بخوابند. اگر غالباً در نیمه شب بیدار می شوید ، ممکن است دچار خواب آلودگی شدید شوید. ممکن است همه بیداری های شبانه خود را به یاد نداشته باشید ، اما با یک خواب عمیق کافی احساس شادابی کنید. همچنین تعدادی از بیماری ها وجود دارد که ممکن است باعث خواب بیش از حد شما شود ، مانند:۱-مشکلات تیروئید ۲-بیماری قلبی ۳-افسردگی ۴-داروهای خاص

 

 

عوارض خواب زیاد

اضطراب

انرژی کم

مشکلات حافظه

حتی اگر اختلال خواب ندارید ، خوابیدن زیاد ممکن است بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. برخی از عوارض آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد

چاقی

دیابت

کمردرد

افسردگی

بیماری قلبی

افزایش خطر مرگ

 

 

 

با رعایت این نکات زمینه را برای استراحت شب خوب فراهم کنید:

  1. یک برنامه خواب را امتحان کنید

هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید ، حتی آخر هفته ها. وقتی هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب می روید و بیدار می شوید ، بدن خود را مشروط به انتظار خواب در این مدت می کنید. ممکن است در نهایت به ریتمی وارد شوید که خواب راحت تر می آید

  1. یک محیط خواب ایده آل ایجاد کنید

راحت بودن به بدن کمک می کند تا بخوابد. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما خنک ، تاریک و ساکت است. ممکن است بخواهید اتاق را با استفاده از پرده تاریک کنید. از خوابیدن با تلویزیون روشن خودداری کنید ، حتی اگر صدا خاموش باشد. و تعویض بالش یا تشک خود را در صورت ناراحتی در نظر بگیرید.

 

  1. دستگاه های خود را خاموش کنید

صفحه های رایانه و تلفن چیزی را که نور آبی نامیده می شود ، ساطع می کنند. در شب این نوع نور می تواند ریتم شبانه روزی طبیعی بدن شما را مختل کرده و خواب را مختل کند. دستگاه های خود را خاموش کنید و در طی دو تا سه ساعت قبل از خواب در معرض نور آبی قرار نگیرید.

۴- عادت های زندگی خود را در نظر داشته باشید

مراقبت از خود در ساعات بیداری به خواب شما کمک می کند. به چیزهایی که مصرف می کنید فکر کنید. کافئین در صورت مصرف خیلی نزدیک به زمان خواب ممکن است خواب شما را از بین ببرد. الکل می تواند شما را خواب آلود کند اما در واقع کیفیت خواب شما را بدتر می کند. چای گیاهی یا شیر گرم جایگزین های بهتری هستند. ورزش برای بدن شما مفید است اما انجام درست آن قبل از خواب ممکن است خواب شما را مختل کند.

۵- دفتر خاطرات خواب داشته باشید

اگر در مورد خواب خود نگرانی دارید ، درباره آنها بنویسید. همه چیز را در مورد عادت ها و برنامه های معمول خود یادداشت کنید تا بتوانید به پزشک خود نشان دهید. حتماً یادداشت کنید که چه مدت هر شب می خوابید ، چه مدت طول می کشد تا به خواب بروید ، اگر در طول روز چرت می زنید را نیز یادداشت کنید.

 

نویسنده :

دکتر افشاری نیک

 

 

 

اصول یادگیری درسی بدون فراموشی

دانلود متن

 

اصول یادگیری بدون فراموشی

دانلود صوت

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://drdna.ir/?p=16715
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دکتر افشاری نیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آنچه باید درباره خواب زیاد بدانید ، ۵ نکته برای خواب بهتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.